Impresszum | Előfizetés  
  2024. december 26., csütörtök
István

 
 
Nyomtatható változat
Ajánló
Delfinshow helyett színházi siker
2024-11. szám / K. B.

A Metropol Group 1973-ban egy delfint is utaztató produkcióval járta Romániát. Az állat azonban éppen a zenekar „szülővárosában”, Nagyváradon váratlanul elpusztult, ami miatt úgy tűnt, feladat nélkül marad a formáció. Ekkor érkezet a helyi színház felkérése, amiből aztán ötéves,
legalább 500 előadásos sikerszéria született. Többek között ez is elhangzott a marosvásárhelyi Beatkorszak szabadegyetemen.
A Beatkorszak Projekt és a Marosvásárhelyi Rocksuli ötödik al­ka­lom­mal rendezett közös rocktörténeti programot a Maros menti városban. Ez alkalommal a Beatkorszak szabadegyetem érkezett Marosvá­sárhelyre, ahol végül két magyarországi és két erdélyi vonatkozású előadás hangzott el. A november 8-ai szabadegyetem egyben az Er­délyben magyar könnyűzenével foglalkozók találkozója is lett, ahol a résztvevők egyetértettek abban, az ilyen rendezvények inspirálják a kutatásokat és az újabb közös programokat.
Marosvásárhely főterén, az Apolló-palotában rendezett Beatkorszak szabadegyetemet Hints Zoltán, a társszervező, a Rocksuli vezetőjének előadása nyitotta. A Hangok és arcok azokat a romániai magyar színészeket vette számba, akik táncdalénekesként is ismertek voltak. Szó esett többek között a Kozák nővérekről, akik 1965-ben rejtélyes módon tűntek el a közönség elől, holott addig 14 hanglemez volt hozzájuk köthető. Hints Zoltán beszélt Csepella Ilona karrierjéről is, aki a Rég múlt idők tangója című, nemcsak a magyarok körében népszerű sláger előadójaként vált ismertté. Természetesen Kisfalussy Bálint sem maradhatott ki, aki nemcsak színészként és énekesként, de zeneszerzőként is maradandót alkotott.
Kuriózum számba menő emlékidézést tartott Virányi Attila, az 56 éve alapított Metropol Group vezetője, aki a nagyváradi Szigligeti Színházban 1973 novemberében bemutatott Az ifjú W. újabb szenvedései című rockopera születését és közel 5 éves történetét idézte fel. Mint mondta, amikor éppen feladat nélkül maradt a zenekar, akkor futott be Szabó József (Ódzsa), legendás rendező felkérése, hogy az NDK-s Ulrich Plenzdorf írásából születő darabhoz dalokat írjanak. Virányi szerint olyan sikere lett az előadásnak, hogy sokan öt-hat alkalommal is megnézték, sőt 1973 szilveszterén is azt tűzte műsorra a nagyváradi színház. A kövekező év tavaszán pedig egy olyan, legalább 500 előadásos széria vette kezdetét, ami Erdély szinte minden színpadára eljutott. A szabadegyetem nézői közül valaki meg is jegyezte: az ottani magyaroknak az Ifjú W. ugyanazt jelenthette, mint a magyarországi ifjúságnak a Képzelt riport egy amerikai pop­fesz­tiválról.
hirdetés

Ilyen felvezető után nagy sikert aratott Vass Norbert, a beatkorszak.blog szerkesztőjének Popfesztiválok és képzetek című előadása, ami Altamonttól „követte” végig a Képzelt riport történetét. A marosvásárhelyi Beatkorszak szabadegyetemet Bajnai Zsolt magyarországi színészlemezekről szóló előadása zárta.




vissza
vissza a lap tetejére | nyomtatható változat



 
 
Színház | Mozi | Zene | Art | Családi | Könyv | Gasztro
Kapcsolat | Impresszum | Előfizetés | Médiaajánlat
2009-2023 Copyright © Pesti Műsor