Ajánló Koncertek a Budapest Music Centerben – ′24 december 2024-11. szám
Clavigo / Az Eötvös Péter Kortárs Zenei Alapítvány mentoráltjainak kamaraoperája
Idén 275 éve született Johann Wolfgang von Goethe, Clavigo című drámája pedig éppen 250 éve jelent meg nyomtatásban. Ehhez a kettős jubileumhoz kapcsolódott az Eötvös Péter Kortárs Zenei
Alapítvány februári mesterkurzusa is, amelynek végső célja az volt, hogy egy új kortárs kamaraopera szülessen a résztvevők tollából. A Clavigo az Eötvös Péter Kortárs Zenei Alapítvány utolsó olyan mesterkurzusának gyümölcse, amelyet a legapróbb részletekig a márciusban elhunyt Eötvös Péter tervezett meg. A dráma jeleneteit a tavaszi és nyári hónapok során négy fiatal komponista, Aurélie Ferrière, Daniel Lee Chappell, Elias Frisk és Daniele Di Virgilio dolgozta ki vonósnégyesre és négy énekes szólistára, Vajda Gergely, Horváth Balázs és Robert HP Platz professzorok segítségével. A munkafolyamat decemberben teljesedik ki: a Classicus Quartet, az énekes szólisták és a négy zeneszerző Susanne Blumenthal karmester irányítása alatt készül fel a kamaraopera koncertszerű bemutatójára.
BMC Koncertterem
12. 07. 19:00
StEFREM: Zseni születik II. / Kodály Zoltán és zenei öröksége
A különleges hangzású StEFREM széles repertoárjának alappillérei között találjuk Liszt, Bartók, Kodály és kortárs magyar mesterek férfikarra írt kompozícióit. Zseni születik című sorozatuk a BMC Koncerttermében a három legnagyobb magyar zenei mester férfikari munkássága előtt tiszteleg a szerzők születésnapján. A műsor szubjektív válogatásban társítja a klasszikusok műveihez „örököseik”, azaz a 20-21. századi magyar zeneszerző-generációk kiváló kompozícióit. A sorozat második, december 16-i estjének középpontjában Kodály Zoltán áll, akinek víziója és munkássága máig alapvetően formálja a magyar zenei világot. Bár a vegyeskari éneklést tartotta a kórusének csúcspontjának, Kodály nagyon sok férfikari művet is komponált. Ezek közül azokat szólaltatja meg a StEFREM, amelyekhez jól illik a néhány fős kamaraegyüttesek hangzása. Nagyszerű versek, idézetek, szakrális és népi szövegek kelnek életre az est folyamán Kodálytól, valamint az örökségét büszkén felvállaló magyar szerzőktől.
BMC Koncertterem
12. 16. 19:00
![](./Elements/Cikk/14292_3.jpg)
Tether Trio / Theo Bleckmann, Timo Vollbrecht, Harmen Fraanje
A Tether Trio két német származású, ám New York-i bázisú zenész, a Grammy-díjra jelölt énekes-zeneszerző, Theo Bleckmann és a nemzetközileg elismert szaxofonos, Timo Vollbrecht műfaji határokat feszegető projektjeként indult. Az Amszterdamban élő zongorista, Harmen Fraanje társaságában merész improvizációkat és melódiákkal teli dalokat szőnek egymásba, bőséges időt hagyva a zenének arra, hogy lélegezzen, kibontakozzon és kitöltse az őt megillető teret. Rendkívül személyes hangzásvilágukat azáltal teremtik meg, hogy a hangszerek természetes és akusztikus hangszíneit visszafogott, ízléses élő elektronikával gazdagítják. Miután felléptek a 2021-es Fajr nemzetközi fesztiválon Iránban, Bleckmann és Vollbrecht úgy döntött, hogy hihetetlen összhangjukat újabb zenei anyag kidolgozásában kamatoztatják és emelik még magasabb szintre. Így alakult meg a Tether Trio: a név a zenei ötletek szálaira utal, amelyeket a három szabadgondolkodású zenész egybefon.
BMC – Opus Jazz Club
12. 17. 20:00
| hirdetés
![](Elements/Reklam/2015-06-30--mecenatura_banner_468x60.jpg) |
|
Lukács Miklós: Timeless / Gadó Gábor – Harcsa Veronika Quintet: The Language of Flowers
BMC Records lemezbemutató koncertek
Lukács Miklós, a cimbalom hazai és nemzetközi nagykövete új szólólemezén a tiszta szépséghez tért vissza: Lennon és McCartney, Sting, Morricone, Bernstein, Jarrett, Arlen és Seress közismert dalait adaptálta hangszerére egyedülálló módon. A feldolgozásokat egy saját szerzemény, az Aura – Hommage à Eötvös Péter egészíti ki, amelyben a közérthető dallamosság és a kortárs zenei tapasztalat egybeforrása teremt új minőséget. A Timeless teljes anyaga december 11-én első ízben lesz hallható élőben.
Gadó Gábor és Harcsa Veronika együttesének új albuma, a december 19-én élőben is bemutatkozó The Language of Flowers a magyar vokális jazz Winand Gábor nevével fémjelzett korszakát örökíti tovább. A kvintett a Gadó – Winand alkotópáros 2002 és 2006 között megjelent albumairól válogatott össze 11 dalt, ám céljuk nem a replikálás, hanem úgy tekintenek ezekre a darabokra, ahogyan a jazzsztenderdekre vagy a klasszikus dalirodalomra szokás: olyan dallamokként és szövegekként, amelyeket bárki elővehet, hogy megtalálja bennük a saját hangját.
BMC – Opus Jazz Club
12. 11. és 19. 20:00
bmc.hu
|
vissza |
|
| |