Sztárszereposztással érkezett Kecskemétre Szente Vajk legújabb musicalje
2025. Április 08. / Morva Daniella

Az évad végéhez közeledve újabb ősbemutatóval örvendeztette meg közönségét a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház – a teátrum főrendezője és állandó alkotói csapata A trón című grandiózus musicalt mutatta be, amely a Hunyadi család történetét kelti életre.

A musical a XV. század közepének izgalmas történelmi eseményeit dolgozza fel, bemutatva a Hunyadiak felemelkedését, László tragikus halálát és Mátyás királlyá választását. A darabot Szente Vajk és Galambos Attila írta, a lendületes, rockos zenéket Juhász Levente szerezte. Az alkotók modern filmes látásmóddal közelítettek a musical felépítéséhez – az ezt kiszolgáló monumentális díszletet Rákay Tamás, a korhűséget modern jegyekkel ötvöző jelmezeket Kovács Yvette Alida tervezte. A látványvilág rendhagyó: a magyar középkor ritkán jelenik meg ekkora léptékben a színpadon. A koreográfiáért Túri Lajos Péter felel, a zenei vezető Károly Kati, a karmesterek pedig Drucker Péter és Iván Sára.

„Szerettünk volna egy olyan történetet elmesélni a musical nyelvén, amit ebben a formában még nem dolgozott fel a színházi szakma. Sok téma közül választottuk Hunyadi Mátyás trónra kerülését, ami egy rendkívül izgalmas időszak a magyar történelemben” – idézte fel az alkotócsapat motivációját Szente Vajk rendező. Hozzátette: a musical legfőbb ereje a zenéjében, a szereposztásában és a látványvilágában rejlik, továbbá abban, hogy képes érzelmeket közvetíteni.

A sztárszereposztást a kecskeméti társulat kiválóságai mellett ezúttal Ember Márk, Veréb Tamás és Juhász Levente meghívott művészek teszik teljessé.

„Először alakítok igazán gonosz, önös érdekek vezérelte karaktert, akiben a jóság csupán mélyen eltemetve létezik. A történet a magyar erősségeket, az igazság és a tisztaság utáni vágyat mutatja be, én pedig egy kívülálló karaktert játszom, aki ezt nem tudja magáénak érezni” – írta le musicalbéli karakterét Veréb Tamás. Hangsúlyozta: izgalmas kihívás számára, hogy megtalálja figurája saját igazságát, és azt olyan meggyőzően alakítsa, hogy még a saját családja is azt kívánja, miközben őt nézi: bár eltűnne a színpadról. Mint fogalmazott: a színház számára ettől izgalmas – lehetőséget ad arra, hogy olyan oldalát fedezze fel, amit a való életben nem élhet meg.

A darabban vezérré formálódó Hunyadi Mátyást váltott szereposztásban Koltai-Nagy Balázs és Ember Márk, V. László királyt Mechle Christian és Veréb Tamás játssza. A musical antagonistáját, Garai László nádort Orth Péter alakítja, lányát, Garai Annát pedig Kovács Gyopár. A valós szereplőkön felül fiktív karaktereket is írtak a történetbe a szerzők: Petrus szerzetest szintén váltott szereposztásban Koltai-Nagy Balázs és Mechle Christian kelti életre. Zofiát Bori Réka és Szabó Dorottya alakítja. Mátyás bátyja, Hunyadi László megformálója Juhász Levente, édesanyjuk, Szilágyi Erzsébet szerepében Magyar Éva látható. Cillei Ulrik Fazakas Géza, Frigyes német-római császár Pál Attila, a cseh zsoldosvezér Jan Giskra Ferencz Bálint által kel életre.

A szuperprodukcióban a színház teljes énekkara, balett-tagozata és zenekara is részt vesz.

Ember Márk vendégként tér vissza a nagyszínház színpadára, ahol korábban a Kőszívű 50. előadásában szerepelt. „Ez most egészen más történet, de nagyon vágytam egy ilyen lehetőségre” – mondta. Hozzátette: 2020 óta folyamatosan dolgozik együtt Szente Vajkkal, és mindhárom ősbemutatójában részt vett. „Szeretem ezeket a projekteket, mert amikor látom, hogy valaki felkészült, tudja, mit akar, és a próbák is jó hangulatban telnek, az számomra nagyon üdítő. Vajkkal mindig ilyen az együttműködés. Pontos a vonalvezetés, és én örömmel követem ezt az irányt” – hangsúlyozta a fiatal színművész.

Szente Vajk állítja: az alkotói csapatnak bőven van még gondolata a világról. „A Puskás és a Kőszívű után most egy másik korszakban szerettünk volna elmerülni. Izgalmas volt ebben a világban alkotni, és reméljük, hogy a jövőben még több hasonló történetet mesélhetünk el. Attila viccesen jegyezte meg korábban, hogy a 20., 19. és 15. század után legközelebb az ősmagyarokhoz kalandozunk majd el...” – zárta gondolatait.

A trón című musical az évad végéig látható a nagyszínházban bérlettel és bérletszünetben egyaránt.