Az európai történelem tragikus eseménye volt 1938 márciusában Ausztria Németországhoz csatolása, az „Anschluss” és a nácik bevonulása Bécsbe. Manfred Flügge könyvéből nem csak
azt tudhatjuk meg, hogyan vallott kudarcot Kurt Schuschnigg kancellár, amikor Hitlerhez fordult országa függetlenségének megőrzése érdekében. Megismerhetjük például Karl Kraus gondolatait, aki Hitler hatalomra jutásának következményeit elemezte 1933-ban írt, ám csak 1962-ben megjelent, A harmadik Walpurgis-éj című esszéjében. Az írásban a dolgokat nevükön nevező szerző mások mellett a következő megállapítást tette: a nemzetiszocializmus „járványos agyrázkódás”.
A szerző húsz tökéletesen felépített fejezetben tárja elénk a történelmi tényeket, valamint azt, ahogy fokozatosan változik a város és vele együtt lakóinak élete. Hogy borul fel fenekestül a Bécsben élő Sigmund Freud, Franz Werfel és más művészek, tudósok élete, hogyan kényszerülnek elmenekülni kedves városukból. A súlyos tényekkel át- meg átszőtt korrajz izgalmas, hiteles, érdekes, olvasmányos. A remek fordítás Kurdi Imre munkája.
Manfred Flügge: Nagyváros lélek nélkül – Bécs, 1938
Corvina Kiadó, 2019
431 oldal / 4990 Ft
|