Impresszum | Előfizetés  
  2024. december 4., szerda
Borbála, Barbara

 
 
Nyomtatható változat
Ajánló
Beatkorszak szabadegyetem Marosvásárhelyen és Egerben is
2024-10. szám / B. P.

Miközben november végéig még tart a budapesti Lumen kávézóban a Beatkorszak szabade­gye­tem hatodik szemesztere, két fővároson kívüli programra is készülnek a szervezők. Maros­vá­sárhelyen erdélyi előadókkal kiegészülve a könnyűzene és a színház témáját járják körül, Egerben
pedig a helyi egyetem programsorozatához kapcsolódnak rocktörténeti előadásokkal.

Különleges előadással folytatódik a Beatkorszak szabadegyetem hatodik szemesztere a Lumen kávéházban október 30-án. A szervező Beatkorszak Projekt mindig igyekezett hangsúlyt fektetni a fővároson kívül könnyűzenetörténeti kutatások eredményeinek a bemutatására, így Pécs, Sopron, Szolnok és Debrecen rocktörténeti előadásai után ezúttal egy kisebb város, Hódmezővásárhely könnyűzenei múltja kerülhet terítékre. Az előadás apropóját Sulyok Csaba helytörténeti kutató 2024 elején megjelent A beatkorszak és előzményei Hódmezővásárhelyen című könyve adja. A szerző „Még vitatkozni sem tudnak, csak a Beatlesekről, meg a Zalatnay szoknyájáról” címmel a település 1957 és 1974 közötti könnyűzenetörténetéről beszél majd a Beatkorszak szabadegyetemen.
Miközben novemberben még két előadás lesz a Lumenben, a Beatkorszak szabadegyetem a fővároson kívül is tart majd előadásokat. A Marosvásárhelyi Rocksulival együttműködve november 8-án, a Maros-parti városban helyi előadókkal közösen a színház és a könnyűzene kapcsolatáról szóló, hat előadásból álló Beatkorszak szabadegyetem napot tartanak. Kovács Levente, a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetem professzor emeritusa többek között ez erdélyi rockkorszak fellendüléséről fog beszélni, Csutak István, az egykor Temesvárról indult Garabonciás együttes alapítója a romániai magyar könnyűzenészek és az ottani színházak kapcsolatáról tart előadást, míg Hints Zoltán, a helyi Rocksuli vezetője a Romániában megjelent magyar színészlemezeket mutatja be. A program különlegességének ígérkezik Virányi Attila, a Metropol együttes tagjának visszaemlékezése az 1973-ban Nagyváradon, a zenekar közreműködésével bemutatott Ifjú W. újabb szenvedései című darabról és utóéletéről. E témákat egészítik ki Vass Norbert, a Beatkorszak Blog szerkesztőjének a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról születését felelevenítő, illetve Bajnai Zsolt, a Beatkorszak Projekt vezetőjének hazai színészlemezekről szóló előadásai.
hirdetés

A Beatkorszak Projekt törekvése kapcsolatot találni az egyetemek történelem tanszékeivel, bízva abban, hogy így hiánypótló rocktörténeti szakdolgozatok és TDK-dolgozatok születhetnek, amiknek köszönhetően fiatal kutatókkal egészülhet ki a magyar könnyűzene múltjával foglalkozók jelenleg nem túl népes tábora. Az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Történettudományi Intézetével együttműködve november 21-én rendezik meg a Beatkorszak egyetem extra című programot, ahol a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat története mellett a hazai punk szcéna fogadtatásáról, illetve a nyolcvanas évek különleges lemezeiről esik majd szó.



vissza
vissza a lap tetejére | nyomtatható változat



 
 
Színház | Mozi | Zene | Art | Családi | Könyv | Gasztro
Kapcsolat | Impresszum | Előfizetés | Médiaajánlat
2009-2023 Copyright © Pesti Műsor