Impresszum | Előfizetés  
  2024. december 4., szerda
Borbála, Barbara

 
 
Nyomtatható változat
Ajánló
Élő hagyományok ünnepe a Fonóban
2024-10. szám

Az Utolsó Óra gyűjtés 25. évfordulója és a Fonó fennállásának 30. jubileuma alkalmából a Hagyományok Háza és a Fonó közös sorozatot indított Élő hagyományok ünnepe a Fonóban címmel, amelynek egyes elemei az online térben is élő streamben követhetők a világ bármely
részéről. Kora este a Fonóba érkező adatközlőkkel műhelybeszélgetést tartanak, majd több táncház és koncert veszi kezdetét, amelyekre szeretettel várják az érdeklődőket, a távol élők pedig az online térben tekinthetnek be a műhelykoncertbe.

Az ezredforduló legnagyobb népzenei gyűjtése, az Utolsó Óra idén ün­nep­li 25. jubileumát. A Kelemen László vezetésével a Fonóban megva­lósuló nagyszabású gyűjtőmunkát a világ minden részén példaértékűnek tartják, hiszen ez alatt a szakemberek összesen 1250 órányi anyagot, nagyjából 23 000 dallamváltozatot rögzítettek az adatközlőkkel, valóban az „utolsó órában”. A gyűjtemény magyar, román, cigány, szlovák, gorál, ruszin, horvát, zsidó, szerb, szász, német morva, orosz, szlovén dal­la­mokat, táncokat tartalmaz, s közel átfogó képet nyújt a Kárpát-medence hangszeres népzenéjének az ezredforduló körüli állapotáról. A Fonó Budai Zeneház és a Hagyományok Háza 68 audio-CD-nyi válo­gatást adott ki a hangfelvételekből Új Pátria néven, amely ma is kapható a Fonó webshopjában.

„Az 1990-es évek derekán úgy tűnt, már tényleg az utolsó órában vagyunk, de talán még van remény arra, hogy korábban ismeretlen dallamokat rögzítsünk, addig nem kutatott területek népzenéjét is tárjuk fel. Különösen a hangszeres zene területén volt több pótolnivaló, hiszen a népzenekutatás klasszikus korszakában a hangszeres népzene kutatása másodlagos jelentőségű volt. (...) Egy-egy csoporttal öt napig készítettünk felvételeket, így jutott idő arra is, hogy a zene mellett a táncokat és a népszokásokat is dokumentáljuk. Az erdélyiek után 25 felvidéki, majd 41, a magyar nyelvterület többi részéről érkezett zenekarral folytattuk a munkát. Öt év alatt, 1997 és 2001 között, 112 csoport vett részt az Utolsó Óra névre keresztelt programban.” – olvashatók Pávai István szavai az utolsoora.hu weboldalon.

November 15-én az Élő hagyományok ünnepe a Fonóban sorozat keretében többek között olyan kiváló adtaközlőket és népzenészeket látnak vendégül, mint Csinos Molnár Imre, a Hortobágy örökös pásztora vagy a Bakator zenekar, akik műhelykoncertet is adnak. Ezen az estén több nemzetiségi táncház várja az érdeklődőket a Fonóban, így a Martenica bolgár táncház mellett a Berka együttes moldvai táncháza és mellette a Bakator zenekar és a legendás Magyarpalatkai Banda vonós táncháza is szerepel a programkínálatban, valamint sor kerül Dudás Klára citerás lemezbemutató koncertjére is. A sorozat november 29-én és decemberben folytatódik.
hirdetés


„Úgy gondolom, a néptánc és népzene városi elterjedése valódi szellemi rendszerváltás, amelyre igazán büszkék lehetünk. Fontos, hogy legyenek az egykori falusi mulatságok mintájára fonószerűen működő helyek, ahova kezdőként is bárki bármikor betérhet, hiszen a népművészet itt nem formalinba áztatott csontváz, hanem maga a hús-vér, lüktető élet.” – mondta dr. Berecz István, a Fonó népzenei igazgatója.

Fonó Budai Zeneház / XI., Sztregova utca 3. /
www.fono.hu


vissza
vissza a lap tetejére | nyomtatható változat



 
 
Színház | Mozi | Zene | Art | Családi | Könyv | Gasztro
Kapcsolat | Impresszum | Előfizetés | Médiaajánlat
2009-2023 Copyright © Pesti Műsor