Múzeum+ Ferenczy
2021. október 11. /

Ferenczy Károly életműve a magyar kultúra kiemelkedő értékei közé tartozik, a nagybányai mű­vész­telep alapítójaként a modern magyar művészet egyik kulcsfiguráját tisz­tel­het­jük sze­mé­lyé­ben. A középkori bányaváros művésztelepén dolgozó mesterek közül „a legnagyobb

nagybányai” – ahogyan pályatársai nevezték – Ferenczy volt, aki alighanem a legkövetkezetesebben tanulmányozta és dolgozta fel a természetben való festés problémáit és kérdéseit. Életművének fő témái a táj és az ember kapcsolata, illetve a fény és a színek viszonyai. Az olyan fényáradatban úszó műveket szemlélve, mint az Október vagy a Festőnő, arcunkon érezzük a nap melegét.
Nemcsak a művei, hanem maga Ferenczy Károly mint ember is szerethető jelenség volt, aki egyszerre kötötte össze életét két igaz szerelmével, a művészettel és – a szintén szakmabeli – Fialka Olgá­val, haláláig hűségesen ragaszkodva hozzájuk. Szép szerelmükből három gyermek született: a legidősebb, Valér ugyancsak festőművész, az ikrek közül Béni szobrász, Noémi pedig gobelinművész lett. Ferenczy Valér emlékezései alapján apja „szép ember volt, szeretetre méltó világfi”, kissé tartózkodó, de széles látókörű, több nyelven beszélő férfi, aki élt-halt a családjáért és a festészetért.
Az október 14-i Múzeum+ est témája Ferenczy Károly páratlan művészete és személye: a MúzeumCafé beszélgetés keretében arról beszélgetnek a szakértők, hogy mi a művész máig ható ereje, az előadáson a Ferenczy család titkai tárulnak fel, de tárlatvezetések sorával, élő zenével, táncprodukcióval, bejárható útvonaltippel és katalógusbemutatóval is készül a Magyar Nemzeti Galéria!

Magyar Nemzeti Galéria
Október 14., 18-22h