Koncertek a Budapest Music Centerben – Augusztus
2024. augusztus 11. /

Pátkai Rozina Minka
Pátkai Rozina Minka című lemezének zenei világa a művésznő intermediális kísérleteinek és az EM90 zenekar Rossz szórend című lemezének egyenes vonalú folytatása. Rozina Dóczi Bence gitáros, elektronikus zenész, hangmérnök segítségével jutott el a bossa novától az elektronikus

zenéig, egy zsizsegő, soha meg nem nyugvó hangzásvilágig, és talált vissza a portugál nyelvű zenei tradíciótól saját anyanyelvéhez: Weöres Sándor, Ady Endre, Borbély Szilárd, Karinthy Frigyes, Víg Mihály, Tóth Árpád, Áprily Lajos és Czóbel Minka verseihez, akinek keresztnevét az alkotócsoport első lemeze címként viseli. A zenekar második, Pi­lin­szky-albuma után Petőfi Sándor, majd Tandori Dezső verseiből teremtett állandóan változó, de mindvégig intenzív hangképeket, amelyek atmosz­férája főként az elektronikus tánczenéből, a free jazzből és a kortárs zenéből táplálkozik. A koncertet több műfajban tájékozott zenészek köz­reműködése teszi teljessé.

BMC – Opus Jazz Club
08. 16., 20:00


Gyárfás – Hock – Pozsár
A Gyárfás Attila által életre hívott trió egyaránt merít a szabad improvizáció, a kortárs komolyzene és a tradicionális jazz eszköztárából, tagjai a hazai improvizációs zenei szcéna aktív képviselői.
A zenekar hangzásának meghatározó eleme a modern analóg szintetizátor, amely Pozsár Máté kezei alatt hangszínek közel végtelen sokaságát hozza létre, sőt arra is képes, hogy egy szempillantás alatt váltson a benne rejlő, radikálisan különböző hangzások között. Az áramkörök által megformált és a hangszórók segítségével keltett rezgésekkel alkot kontrasztot a dobfelszerelés és Hock Ernő nagybőgőjének akusztikus megszólalása. A trió repertoárjának nagy részét Gyárfás Attila kompozíciói teszik ki, de a Pozsár Máté által irányított sampler hangmintáit felhasználva a jazztörténet olyan felvételei is megszólalnak koncertjeiken, amelyekhez a zenekar tagjai szorosan kötődnek.

BMC – Opus Jazz Club
08. 21., 20:00

[kep3]

Flanders On The Move / De Beren Gieren
A De Beren Gieren zenéjében a minimalista megközelítés és a kirobbanó energia kéz a kézben jár – nem véletlen, hogy az elektroakusztikus jazztrió a szürrealizmus és a techno hazájából, Belgiumból indult Európa meghódítására. A Visible Cloaks, a Radiohead, Erik Satie és Jon Hassell munkásságából is merítő trió tagjai sokrétegű, látnoki improvizációkban engedik igazán szabadjára sokoldalúságukat. Az éneklésre csábító dallamok többségét Fulco Ottervanger zongorista írja, már-már gyermeki egyszerűséggel, majd Lieven Van Pée és Simon Segers sosem hallott hangzáskombinációkkal egészíti ki őket. Hetedik albumuk, a What Eludes Us mindarról szól, ami elkerüli a figyelmünket, vagy amire szándékosan nem akarunk odafigyelni. Az eredmény – ismét – magával ragadó zene csalóka ritmusokkal, kristálytiszta dallamokkal és gátlástalan elektronikával, amely még alkotóit is képes meglepni.

BMC – Opus Jazz Club
08. 24., 20:00

Pajta-koncert a BMC-ben
Csalog Gábor zongoraművész több mint másfél évtizede tart zene­a­ka­démiai diákjainak intenzív nyári kurzust, amelynek 2022-ig Vértesacsa adott otthont, majd 2023-ban a közös munka a BMC Könyvtárába köl­tö­zött. Az első Pajta-években alakult meg a Ludium együttes, amely első­sorban Kurtág György műveit tanulmányozta és játszotta, klasszikus kamaraművekkel kiegészítve. A kurzus résztvevői körét kezdetben olyan, mára neves kollégákká érett zenészek erősítették, mint Fejérvári Zoltán, Szalai András, Tornyai Péter, Kiss Péter vagy Dubóczky Ger­gely. A csapatot azóta is rendkívüli tehetségek alkotják, akikből a jövő zenészeit remélhetjük. A műhelymunkába a közönség idén is koncert keretében nyerhet betekintést, ahol Csalog Gábor, Varga Oszkár és Varga István növendékeikkel együtt – a Ludium együttes hagyományát folytatva – kamaradarabokat és természetesen Kurtág-műveket tűz mű­sorra.

BMC Könyvtár
08. 31., 18:00

bmc.hu