„Végre én lehetek az, aki fél!”
2024. október 13. /

A londoni West End világszínvonalú produkcióit mindig nagy várakozás övezi, amikor átlépik a határokat, és Magyarországra érkeznek. A Karinthy Színházban október 31-én mutatják be a Kí­sér­tet­ház (The Enfield Hauting) című előadást, amelynek nézői egy igazán különleges, felejthetet-
len és egyben hátborzongató élményre készülhetnek. A színmű rendezője a már jól ismert Alexey Zolotovitskiy. A történet, amely a paranormális jelenségek világába kalauzolja a nézőket, nemcsak a feszült­­séggel teli cselekménye miatt izgalmas, hanem a kiváló színészi alakítások miatt is. A főbb szere­pek­ben olyan nagyszerű színészek lépnek színpadra, mint Balázs Andrea, Lengyel Ferenc, Lux Ádám, Dobra Mara és Kovács Vecei Fanni. A színpadon eddig számos komikus és drámai szerepben brillírozó Balázs Andrea most egy egészen új kihívással néz szembe a Kísértetház című előadásban, amely Halloweenkor debütál a Karinthy Színházban. A színésznő a színdarab hátborzongató atmoszférájáról és a különleges szereposztásról mesélt nekünk, megtudhatjuk, hogyan készült fel mentálisan erre a rendkívüli szerepre, és mit jelent számára együtt dolgozni Alexey Zolotovitskiy rendezővel.

Hogyan viszonyul a Kísértetház történetéhez? Van valami, ami külö­nö­sen felkeltette az érdeklődését?
B. A.: Számomra rendkívül izgalmas feladat ez a szerep, hiszen közel áll hozzám ez a műfaj. A korábbi évadokban is volt részem hasonló élményben, amikor a Stephen King regényéből készült Tortúra című előadásában játszottam. Most azonban egy teljesen más karakter bőrébe bújhatok, ami rendkívül érdekes számomra. Végre nem én vagyok a félelmet keltő figura, hanem én lehetek az, aki fél! A Kísér­tet­ház egy család történetét meséli el több szemszögből, és ahogy a cselekmény kibontakozik, egyre mélyebb rétegek tárulnak fel a nézők előtt. Külön öröm számomra, hogy gyerekekkel dolgozhatok együtt, hiszen mindig inspiráló, ha új generációval találkozom a színpadon.

A darabnak erős, hátborzongató atmoszférája van, hogyan készül fel mentálisan egy ilyen intenzív előadásra?
B. A.: Már van tapasztalatom hasonló felkészülésben, hiszen több olyan szerepem is van, amelynek a megformálása komoly mentális kihívást jelentett. Biztos vagyok benne, hogy a Kísértetház a minden­napjaim központi eleme lesz, és át kell hangolnom a gondolkodásomat, hogy megfelelően felkészüljek rá. Ez a műfaj megköveteli, hogy teljesen belemerüljek a szerepbe, és érzelmileg felvértezzem magam az előadás feszültségeivel szemben.

Dolgozott már korábban Alexeyjel? Mit vár a közös munkától?
B. A.: Nagyon kíváncsi vagyok rá! Már kérdezgettem a társulati tagokat, akik dolgoztak vele tavaly a Bestseller című vígjáték kapcsán a Karinthyban. Tőlük tudom, hogy Alexey rendkívül pontos és precíz rendező. Izgatottan várom, hogy milyen lesz egy ilyen kreatív elméjű fiatalemberrel együtt dolgozni. Különösen érdekel, hogy közösen megtaláljuk-e a darab rejtett humorát, hiszen úgy tudom Olt Tamás igazgató úrtól, aki a szöveget fordította, hogy vannak benne humoros részletek. A nyelvi kihívás is izgalmas lesz, mivel a rendező oroszul kommunikál, mi pedig magyarul játszunk, de úgy vélem, ez csak még érde­ke­sebbé teszi a munkát.

A Kísértetház premierje Halloweenkor lesz, és a Karinthy Színház egy tematikus hetet is tervez ebből az alkalomból. Szokta ünnepelni a Halloweent?
B. A.: A színházban mindig örömmel veszek részt az ilyen tematikus programokban, de otthon nem szok­tam külön készülni Halloweenra. Nem díszítem fel a házat, és nem nézek emiatt horrorfilmeket, de a színházban szívesen részt veszek az ilyen eseményeken. Úgy gondolom, hogy a Halloween már beépült a mindennapjainkba, és elkerülhetetlen, hogy kapcsolatba kerüljünk vele, így én a színházban ünnepelem.

A Kísértetház szereplőgárdája is erős. Várja a közös munkát a kollégáival?
B. A.: Nagyon! Különösen örülök, hogy újra együtt dolgozhatok Lengyel Ferivel. Már dolgoztunk együtt színházban, és egy sorozat forgatásain is napi szinten találkoztunk. Nagyon vágytam arra, hogy vissza­kapjam őt az életembe mint szereplőtársat, mert rengeteget lehet tőle tanulni. Társulatunk tagjaival pedig mindig öröm együtt dolgozni.

Mit vár az előadástól? Milyen hatással lehet majd ön szerint a nézőkre?
B. A.: Nagyon remélem, hogy a nézők jól fogják érezni magukat, nemcsak azért, mert a vér meghűl majd az ereikben, hanem mert ez egy erős vállalás a színház részéről. Úgy gondolom, hogy az efféle darabokra is szükség van, hiszen az élet annyira tele van impulzusokkal, hogy egyre nehezebb elérni az emberek ingerküszöbét. Nagyon bátor lépésnek tartom, hogy a Karinthy Színház repertoárjában ilyen darabokat is színpadra állít, és a legjobbakat várom tőle.