Oscar-jelölt dokumentumfilm a 60-as évek Afrikájának viharos politikai viszonyairól
2025. május 04. /

Május 1-től látható a mozikban a Háttérzene államcsínyhez című díjnyertes dokumentumfilm, amely összehozza a hidegháborút, a posztkoloniális Afrikát, a nyugat-európai politika kétszínűségét, a faji megkülönböztetést és minden idők legnagyobb dzsesszzenéit.

Az 1960-as év „Afrika éveként” került be a történelemkönyvekbe. A kontinens több országa ekkor nyerte el függetlenségét a gyarmatosító hatalmaktól, és vált az ENSZ tagjává. Ezzel egy időben elindult a ver­seny, melyik politikai blokk – a Nyugat vagy a Szovjetunió – tudja magához csábítani a frissen alakult országokat, köztük az egyik leg­fonto­sab­bat és legnagyobbat: a Kongói Demokratikus Köztársaságot. Az ország első demokratikusan megválasztott miniszterelnöke Patrice Lumumba volt, akit az amerikai és belga vezetők túlságosan szuve­rén­nek tartottak, és mindent megtették, hogy elmozdítsák a helyéről.
Johan Grimonprez teljes egészében a kor dzsesszzenéire vágott filmje elsöprő erejű, lenyűgöző és magával ragadó mozi. A Háttérzene államcsínyhez 2024 egyik legünnepeltebb dokumentumfilmjévé vált, és elnyerte a Sundance Filmfesztivál innovációs különdíját, majd a leg­jobb dokumentumfilm kategóriában 2025-ben Oscar-díjra jelölték.