„Magyarországon, sőt, egész Európában egyedinek számít a Hagyományok Háza”
2025. május 12. /

A Hagyományok Háza kétnapos, nemzetközi szakmai rendezvényen mutatta be a magyar népmű­vészet helyzetéről komplex képet adó, első Népművészeti Jelentést és a kézműves mesterségeket
felölelő Craft_ME nevű digitális felületet. Az intézmény főigazgatójával, Both Miklóssal beszélgettünk az egyedi innovációkról.

Mi állt a nagy sikerrel lezajló szakmai napok fókuszában?
B. M.: Most a népi kézművességre koncentráltunk, aminek széles kör­ben való megismertetéséhez valóban hiánypótló platformot nyitottunk meg a Craft_Me elindításával. Az elmúlt két évben a digitális oktatás területén a Craft_ME már a második nagyobb fejlesztésünk, az első a népzenével foglalkozó honlapunk volt, a Folk_ME. Természetesen mind­kettő ingyenesen elérhető bárki számára. Hosszú távon egyéb­ként minden olyan műfajt szeretnénk érinteni, amellyel a Hagyomá­nyok Háza foglalkozik, tehát a néptánc területén is tervezünk majd hasonló fejlesztéseket véghez vinni. Ennek már zajlanak is az elő­ké­születei.

Hogy jött a Craft_ME ötlete?
B. M.: Akkor gondoltunk rá először, amikor a Folk_ME visszajelzései megmutatták, milyen sokféle módon tudják hasznosítani az emberek a felületet. A Házban fontos nekünk, hogy a különböző szakterületeket egyenlő mértékben tudjuk fejleszteni. A népzenei oldal sikerei után szerettük volna a többi területnek is megadni a lehetőséget. Specialistáinkkal kialakítottuk a szakmai koncepciót, majd készítettünk néhány tesztfelvételt, amelyek rögtön megmutatták, hogy remekül fog működni a dolog. A Craft_ME folyamatosan alakul a népi kézművesség és népi iparművészeti szakcsoport bevonásával.

Mi az ilyen típusú, virtuális platformok kialakításában a legnagyobb kihívás?
B. M.: Az, hogy miként tudunk egy alapvetően a jelenléti oktatásra kitalált rendszert a digitális térbe átültetni úgy, hogy a tanulási folyamat személyes jelenlét nélkül is hatékony legyen.
Az intézmény által kiadott első Népművészeti Jelentés is bemutatásra került a szakmai napokon. Mi ez pontosan?
B. M.: A nyilvánosan elérhető Jelentés célja, hogy a népművészet területén – annak bármely szférájában – tevékenykedők körében egy szakmai párbeszéd alapjait rakja le. A Jelentés országos és Kárpát-medencei szinten is a népművészet nagy ügyeivel foglalkozik objektíven, adatszerűen, így olyan témákhoz adhat állandó vitaalapot, melyeket mindenki ért és ismer. Minden évben szeretnénk kiadni egy Jelentést, amely­ben újabb és újabb területekre koncentrálunk, újabb és újabb témákat dolgozunk fel és teszünk láthatóvá.

Miként szolgálhat a Népművészeti Jelentés a szektor jövőbeli támogatottságának alapjául?
B. M.: Amellett, hogy ez a dokumentum szakmai párbeszédindító erővel bírhat, fontos, hogy mérhető szempontok alapján is képet adjon arról, hogy milyen jelentős hatással vannak a népművészeti mozgalmak a Kárpát-medencei társadalmakra. Úgy gondolom, hogy az már önmagában segíti a terület fejlődését, ha tematizálni tudjuk a problémákat, amelyekhez adatokat tudunk rendelni. A jövőben persze nem csak szakmai szemszögből szeretnénk vizsgálni a népművészet jelenlétét. Nagy tanulsággal szolgálna annak a feltérképzése is, hogy a Hagyományok Háza és a különféle népművészeti szervezetek együttes munkája mennyire és milyen módon látható a társadalom számára.

Milyen pozitív visszajelzést kapott az intézmény a szakmai napokról?
B. M.: Az egyik legfontosabb visszajelzés az, hogy milyen nagy volt az érdeklődés. A nagyszámú részvétel mellett azt is láttuk, hogy mennyire sokféle réteget tudtunk megszólítani: a legfontosabb népművészeti egyesületek, a területünkön dolgozó művészek, alkotók, módszertani szakemberek, képzők, döntéshozók és a tudományterületeken tevékenykedők mind képviseltették magukat a rendezvényen, amelynek a második, nemzetközi napján szintén a népművészet különféle ágaival foglalkozó szakemberek jelentek meg. A nemzetközi egy innovációs nap volt, amely arról szólt, hogy hogyan tudunk a hagyomány területén újabb és újabb terekben jelen lenni.

Hogy épül fel a Ház nemzetközi kapcsolatrendszere?
B. M.: Az erősödő nemzetközi jelenlétünk mögött folyamatos kommunikáció áll, természetesen nem egyetlen napra korlátozódik a háttérmunka. Mind a népzene, mind a néptánc és a kézművesség területén elkezdtünk azokkal az intézményekkel, nagyobb országok civil egyesületeivel kommunikálni, akikkel hasonlóképpen látjuk a problémákat, és hasonló megoldásokban vagyunk érdekeltek. Fesztiválokra, rendezvényekre utazunk, hogy bemutassuk a tevékenységeinket, és szakmai fórumokon találkozzunk meglévő vagy leendő partnereinkkel. Évente egyszer pedig mi látjuk vendégül a különböző országok képviselőit, akiket láthatóan lenyűgöz az, hogy az összes hagyományterület helyet tud kapni nálunk, egyetlen, hatalmas intézményen belül. Ezzel Magyarországon, sőt, egész Európában egyedinek számít a Hagyományok Háza.