Interjú Harmed: a nemzetközi áttörés kapujában 2019-10. szám / Rozsonits Tamás
A Harmed zenekar számára a 13 nem „szerencsétlen” szám, ugyanis pont ennyi év telt el azóta, hogy előttük magyar zenekar bekerült a Music Moves Europe Talent Awards rangos nemzetközi díj nomináltjai közé. A zenekar külföldi fellépéseit már eddig is segítette az NKA Hangfoglaló Program. A zenekar tagjai: Spicze Levente (ének), Keresztesi Balázs (gitár), Tóth Gábor (gitár), Szieber Dávid (dob). Spicze Leventével beszélgettünk.
A Harmed 2017-ben alakult. Hogyan és hol találkoztatok, milyen zenekarokban játszottatok korábban? Kik alkotják a zenekart?
S. L.: Tóth Gábor és Keresztesi Balázs gitárosok korábban a The Banished nevű zenekarban játszottak együtt, míg én a Faminehillben énekeltem. Mi hárman először Gabi home stúdójában találkoztunk, összeraktunk pár demót, azonnal egyértelművé vált, hogy közösen szeretnénk dolgozni.
Amikor a közös munkát elkezdtétek, milyen vonalak mentén határoztátok meg az irányokat? Mely zenekarok voltak hatással rátok?
S. L.: Próbáltunk egy sötétebb hangvételű vonalat követni, nagy hatással voltak mindannyiunkra a Slipknot, a Deftones és a Nine Inch Nails zenekarok, de sok más stílusból is merítünk.
A névválasztás mennyiben vetíti előre a zenekar stílusát?
S. L.: Szerintem a nevünk meglehetősen előre vetíti a stílusunkat, a zenénk alapja az életünk alatt felhalmozott frusztráció és negatív gondolatok felszínre törése, ezt megpróbáltuk egy szóban kifejezni.
Mi a zenekari munkamegosztás? Kik komponálják a zenéket és ki írja a szövegeket?
S. L.: A zenét együtt írjuk, általába Gabinak vagy Balázsnak van egy témája, amit együtt fejtünk, bontogatunk ki, ötletelünk rajta, a szövegeket én írom. Az eddig megjelent dalok teljesen DIY körülmények között készültek, Gabi hangmérnökként és producerként is tevékenykedik, így a dalok hangzásáért ő a felelős. Balázs készíti a vizuális contentet, ő a videók, képek, promóanyagok felelőse.
Az angol nyelvű megszólalás eleve koncepció volt?
S. L.: Igen, úgy gondoljuk ezzel egy szélesebb közönséget szólíthatunk meg.
Hol helyezitek el a zenekarotokat a hazai zenei életben, ezen belül a hazai metal térképén?
S. L.: Nem szeretjük rangsorolni magunkat, szerintünk ez nem egy verseny, próbálunk minél feljebb jutni a „ranglétrán”, és minél több emberhez eljuttatni a zenénket.
Milyen a kapcsolatotok a hasonló műfajban muzsikáló hazai és nemzetközi zenekarokkal?
S. L.: Barátság extrákkal…. de tényleg, jó viszonyt ápolunk szinte mindenkivel.
Már a kezdetektől jelen vagytok a nemzetközi színtéren is. Hogyan sikerült mindez és milyen országokban mutattátok be a programotokat?
S. L.: A koncerteket szinte teljesen magunknak szerveztük, szerintem az egésznek a kulcsa az, hogy kitartóan és ügyesen promotáld a zenédet, illetve hogy megtaláld a megfelelő embereket akik szerveznek adott városokban. Volt szerencsénk Európában tizenhat országban játszani: Anglia, Németország, Ausztria, Svájc, Belgium, Franciaország, Olaszország, Szlovákia, Lengyelország, Csehország. Tavaly nyáron volt egy kalandos utunk a Balkánon: Szerbiába, Macedóniába, Bulgáriába, Görögországba, Romániába és Törökországba is ellátogattunk.
Hogyan talált meg benneteket az amerikai Famined Records kiadó? Magyar kiadókkal nem is tárgyaltatok?
S. L.: A ‘605’ című dalunk megjelenését követően kerestek meg minket, hogy szeretnének velünk dolgozni, magyar kiadók közül nem talált meg minket semmilyen megkeresés. | hirdetés
|
|
Milyen előnyei vannak egy ilyen nemzetközi szerződésnek? Hány évre és lemezre szól az együttműködés?
S. L.: A külföldi piac elérését mindenképp megkönnyíti, nagyobb hallgatóközönséget érhetünk el általa, szakmai és promóciós segítséget nyújt a zenekar számára. Minden szerződés egyedi, zenekarra szabott.
Miért annyira hangsúlyos számotokra a streaming jelenlét, és milyen eredményekről számolhattok be?
S. L.: A mai modern zenei környezetben a streaming platformok a legmeghatározóbb tényezők, az emberek többsége Spotifyt vagy akármilyen más platformot használ, szerintünk ez a zenehallgatás jövője, amihez alkalmazkodnunk kell. Jelenleg több mint 450 ezer totál streamünk van Spotifyon.
Hogyan indult a Harmed és a Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program együttműködése? Milyen segítséget kaptatok a Hangfoglalótól és a HOTS-tól, és milyen eredmények születtek ebből?
S. L.: Többféle támogatásra is beadtuk a jelentkezésünket, a Program segítségével tudtuk megvalósítani tavaly szeptemberi angliai turnénkat.
Bekerültetek a 2020-as Music Moves Europe Talent Awards rangos nemzetközi díj nomináltjai közé. Ez tizenhárom év óta először sikerült magyar zenekarnak. Mit jelent ez a díj, és mi vár a zenekarra a bejelentés következtében?
S. L.: Hatalmas megtiszteltetés a jelöltek között tudni magunkat. Ez egy remek lehetőség a szárnyaink bontogatására, új platformokon jelenhetünk meg, illetve még több emberrel ismertethetjük meg magunkat.
Hogyan készültök a megmérettetésre? Hogyan segíthet a közönségszavazásban a rajongótáborotok és a szimpatizánsok?
S. L.: Sok újdonsággal és meglepetéssel készülünk, a közönségszavazásban a rajongók és szimpatizánsaink szavazataikkal tudnak segíteni.
Milyen új lehetőségeket, új dimenziókat nyithat meg ez a zenekar számára?
S. L.: Reméljük, ezzel a lehetőséggel még több hallgatót érhetünk el, illetve olyan szakmai személyiségeket, akik segíthetnek a további előrejutásban.
Hol találkozhat veletek a magyar közönség még ebben az évben?
S. L.: Idén sajnos nem tervezünk további koncerteket, jövőre mindenképp szeretnénk egy hazai turnét.
Mik a terveitek a következő évre?
S. L.: Szeretnénk minél többet koncertezni hazai és nemzetközi területeken is, szeretnénk új hanganyaggal jelentkezni, melyet egyelőre még hétpecsétes titokként őrzünk.
|
vissza |
|
| |