Wass Albert művei, Csoóri Sándor életműve, titkosszolgálati dokumentumok közreadása, elfeledett és ki nem adott történelmi kötetek, trianoni visszaemlékezések, színháztörténeti munkák és megannyi más kiadvány. Az Erdélyi Szalon Kiadó vállaltan foglalkozik olyan témákkal, melyek kevésbé vagy egyáltalán nem ismertek, számos esetben autográf jegyzetekből és naplófeljegyzésekből állít össze különleges kiadványokat, melyek egytől egyig unikális munkák.
A korszak a Monarchiától kezdődő időszak, mely egészen a rendszerváltás időszakáig húzódik, hiszen a ki nem beszélt történelem, illetőleg a fel nem dolgozott levéltári forrásanyag ezen időszakra nézve meglehetősen ismeretlen és fehér folt még mindig.
Wass Albert munkássága kapcsán is számtalan ismeretlen momentumra derült fény a kiadványok alapján, elsőként mintegy másfélszáz kiadatlan írás, publicisztika és tárca látott napvilágot az 1925 és 1992 közötti emberöltőnyi időszak vonatkozásában, ugyanakkor készülőben van egy teljes levelezéskötet is, mely nemcsak az emigrációs lét hétköznapjaiba enged bepillantást, hanem a két világháború közti erdélyi mindennapokba is. Ez év karácsonyára pedig a képekkel kiegészített önéletrajzi kötet jelenik meg, a Voltam, majd új fordításban érkezik az eredetileg angolul írt Eliza háza regény is, az életmű további köteteinek revideált kiadása mellett.
A Csoóri-életmű megjelentetése csupa kuriózum, eddig napvilágot látott egy kiadatlan írásokat összegyűjtő kötet, kétkötetes naplókönyv, mely az ötvenes évektől a kétezres évek első évtizedéig nyújt panorámaképet sorsról, irodalomról, közéletről, de hasonlóan fontos a négykötetes verskiadvány is majd’ hetven év lírai termésével.
Az egyik legnagyobb vállalás a „jelentések könyve” terv, melynek első kötete már megjelent. A megfigyelt Ember a pártállam megfigyeléseinek dokumentumkötete, páratlan forrásanyag, mely hatszáz oldalon nem kevesebb mint négyezer jegyzettel avat be a belügy és az irodalom, szűkebben az alkotók meglehetősen sajátos viszonyába.
|