Ajánló Extra jó 2020-08. szám / D. Magyari Imre
Apokaliptikus állapotok uralkodnak itt, legalábbis hajnaltájt a Tiger Tiger transzvesztita bárban. De mintha nemcsak itt és nemcsak ekkor uralkodnának ilyetén állapotok, hanem a leghétköznapibb hétköznapokban is, amiknek nevei a fejezetek címeit adják.
Aladár, egy „teljesen átlagos” (hétköznapi!) férfi némafilmeket néz a munkahelyén, hol másutt. Ezekbe menekül. A felesége, Erika, aki mellesleg pszichológus, a szeretőjéhez, Krisztiánhoz, nemkülönben az előbb említett Tiger Tiger bárba, az átmulatott éjszaka után pedig az egyik transzvesztita, Béla lakásában köt ki, aki onnantól kezdve férfiként működik. A szerző kamerája (maradjunk stílusban) különböző életekbe enged bepillantást, egyik szörnyűbb, mint a másik, ha kívülről vagy akár belülről elsőre nem is tűnik annak. „Nagyon jó kis unalmas életem volt” – mondja például Erika, mikor a megkattanásáról mesél Bélának. De senki nem akar úgy élni, ahogy addig élt, mások is tesznek egy száznyolcvan fokos fordulatot, azonban, fájdalom, az új élet se lesz jobb, hiába válnak el, hiába házasodnak újra, hiába utaznak Párizsba vagy Nápolyba. Egyvalakinek hihetjük el, hogy boldogan él.
Ő viszont Jancsi a Jancsi és Juliskából, és a sütőből beszél a magányos Ignác papához. A kotyogóból nem beszélhet, mert onnan Hitler beszél...
Amiből láthatjuk, hogy ez azért nem egy realista regény. Két mottója is némafilmekből való…
Cserna-Szabó a szürreális, az abszurd felé tolja el a rendkívüli fantáziával gabalyított történeteket. Vagy csak meglátja a látszólag normálisban, reálisban az abnormálist, a szürreálist, az abszurdot? Ő maga opera buffaként határozza meg új regénye – már ha regény – műfaját, egy ilyen fel is bukkan a 286. oldalon, Pergolesitől Az úrhatnám szolgáló. És felbukkan még számtalan zenemű, filozófiai, irodalmi és képzőművészeti alkotás, sőt titkos utalás a magas, a középmagas és az alacsony kultúra legkülönbözőbb regisztereiből, példázva, hogy ezek igazából semmit nem segítenek abban, hogy élhetőbb legyen az életünk.
A fejezeteket gyerekrajzok vezetik be. Liza, Aladár egyik lánya azt a nemzedéket képviseli, amelyiknek élete épp most csesződik el. Mert a felnőttek elcseszik, ahogy a magukét is, ha folyik is közben a pezsgő, a Hungaria Extra Dry (korántsem száraz olvasmány ez). | hirdetés
|
|
„Szebb hétköznapokat teremteni az emberek többsége számára…” – olvassa az egyik szereplő egy izgalmas éjszaka után az IKEA jelmondatát. De miért menne ez épp az IKEA-nak, ha maguknak az embereknek nem megy?
Cserna-Szabó András: Extra Dry
Helikon Kiadó, 2020
340 oldal / 3999 Ft
|
vissza |
|
| |