Ajánló Fesztiválsikerek és új magyar filmek premier előtt az Európai Art Mozi Napon 2020-10. szám
„Európa újra mozizni megy!” – idén is lesz Európai Art Mozi Nap a kontinens több száz művészmozijában egyazon napon, november 8-án, vasárnap. Az Art Mozik Nemzetközi Szövetsége (CICAE) és az Europa Cinemas kezdeményezésére immár ötödik alkalommal megrendezett nemzetközi esemény egyfajta tisztelgés az európai filmművészet sokszínűségére előtt, célja, hogy felhívja a figyelmet a művészmozik mint kulturális és közösségi tér fontosságára. Ezen a napon a részt vevő mozik, köztük a magyarországi művészmozik is, fesztiváldíjas filmkülönlegességek premier előtti vetítésével várják a közönséget – természetesen a jelenlegi helyzethez igazodva fokozott odafigyeléssel az egészségvédelemre.
A változatos műfajú hazai filmkínálatban a Berlinben, Velencében díjazott filmdrámáktól a romantikus vígjátékon és gondolatébresztő dokumentumfilmen át a portréfilmig nyolc új európai koprodukció és két magyar alkotás szerepel, amelyeket hetekkel-hónapokkal az országos premier előtt láthat a közönség. A programhoz csatlakozott hazai art mozik ezekből válogatva alakítják ki november 8-i műsorukat.
A filmművészet idén száz éve született mestere, Federico Fellini előtti tisztelgés jegyében átható lesz a Fellini – A lélek festője című portréfilm, amely megkísérli rekonstruálni a rendező sajátos kapcsolatát a spiritualitással és a természetfelettivel. A Napsugár (Sole) című, Velencében díjazott olasz-lengyel filmdráma érzékeny témát dolgoz fel: egy fiatal várandós lány Olaszországba utazik, hogy pénzért örökbe adja születendő babáját. Könnyedebb vizekre evez az Előzmények törlése című, Berlinben Ezüst Medve-díjat nyert francia-belga komédia, amely főhőseinek mindenáron törölniük kell az internetre kéretlenül felkerült tartalmakat magukról, ezért harcba indulnak az életüket uraló adatfelhők ellen. A Gunda című „természetfilm” egyszerre intim portré egy tanyán élő sertéscsalád mindennapjairól és megdöbbentő erejű, szöveg nélküli dokumentumfilm, amely súlyos morális kérdéseket tesz fel. | hirdetés
|
|
Más megközelítésben, de szintén mai társadalmi kérdéseket feszeget a 2020-as Német Filmdíjjal elismert Berlin, Alexanderplatz, amely Alfred Döblin kultregényének a mai korra aktualizált és újraértelmezett, feszes tempójú feldolgozása. A valós és virtuális világ problémakörét érinti Cannes 2020-as válogatásának egyik legnagyobb visszhangot kiváltó filmje, a lengyel-svéd koprodukciós Sweat, amely egy letaglózó, rendkívül őszinte betekintés egy fitnesz influenszer látszólag tökéletes életébe. Különleges mozgóképes kísérlet eredménye a Berlinben Ezüst Medvével elismert DAU. Natasa, amely minden idők egyik legambiciózusabb művészeti projektje: egy egész városnyi díszletet építettek fel hozzá. Az Egy humorista élete keserédes svéd filmdráma a felnőtté válással járó kihívásokról, összetört szívekről és a beilleszkedés nehézségeiről.
A programban két új hazai alkotás is szerepel. Premier előtt látható a magyar-román koprodukcióban készült Spirál, Felméri Cecília kolozsvári rendező első nagyjátékfilmje Borbély Alexandra (Testről és lélekről) és Bogdan Dumitrache főszereplésével. A thrillerelemeket is tartalmazó, humorral finoman átszőtt lélektani dráma egy különös szerelmi háromszög története. A másik magyar alkotás Nagy Viktor Oszkár Becsúszó szerelem című romantikus komédiája, amelynek érzelmes és helyzetkomikumokkal átszőtt története bepillantást enged a focidrukkerek ellentmondásos világába és a gyerekvárás mindenki életét fenekestül felforgató helyzeteibe.
A hazai programsorozat az Art-Mozi Egyesület szervezésében valósul meg, részletes program: www.artmoziegyesulet.hu
|
vissza |
|
| |