Szerelem, szenvedély, hűtlenség – a legrejtélyesebb és legmélyebb emberi érzelmeket eleveníti meg bűnügyi táncdrámájában a Magyar Nemzeti Táncegyüttes. Egy 19. század közepén lejegyzett székely népballadát visznek színpadra, amely műfajához híven
szűkszavú és titokzatos, csupán 35 sorból áll. Zs. Vincze Zsuzsa Érdemes Művész forgatókönyvét egy képzeletbeli nyomozás előzte meg: a férj, a feleség és a szerető, azaz Barcsai hármasa köré ezáltal egy olyan részletgazdag történetet álmodott, amely a szorongató tragikumból építkezve az igaz és múlhatatlan szerelemnek állít emléket.
A Zsuráfszky Zoltán rendezte nagyszabású produkcióban a 42 táncos mellett a Magyar Nemzeti Táncegyüttes zenekara, valamint a Honvéd Férfikar is megjelenik két Kodály-népdalfeldolgozással. A világzenei művek a darab ifjú zeneszerzőjét, Eredics Benjamint dicsérik, aki tavaly a Müpa zeneműpályázata táncelőadáshoz írt kísérőzene kategóriájának díjazottja lett.
A zene mellett a tánc is rendkívüli sokszínűséget képvisel műfaji felhozatalát tekintve. Az autentikus táncanyag mellett megjelenik a különlegesen nagy technikai felkészültséget mutató kortárs néptánc is. A Kossuth-díjas rendező 1983-ban, Jancsó Miklós felkérésére készítette első kortárs koreográfiáját. Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című versére alkotott tánca, később Pilinszky János, Nagy László, József Attila, Ady Endre, Vörösmarty Mihály vagy Kányádi Sándor sorainak megjelenítése meghatározta mind előadóművészi, mind koreográfusi munkásságát. Zsuráfszky Zoltán számára a néptánc eszközeinek legmélyebb ismeretével, ám szabadon alkotni ma is ünnepet jelent.
A hűtlen feleség alkotói folyamatában a dialektus szépségét és eredetiségét megmutatva, az emberi vívódás ábrázolásához a gondolat került előtérbe. Ahogy a népviseletek és a stilizált jelmezek váltakozása az időt, a népszokások megjelenítése az évszakokat szimbolizálja, úgy a díszlet is meghatározóan segíti a virtuóz és látványos előadás összképét, amely során egyértelművé válik, hogy koroktól függetlenül mindannyian a lelkünk, az érzéseink rabjai vagyunk.
A darab bemutatója a 2020-as Budapesti Tavaszi Fesztivál nyitóeseményeként elmaradt, és bár a pandémia ellenére a nagyszabású, impozáns produkció online formában a közönség elé került, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és zenekara, a Honvéd Férfikar, valamint az együttes vezetői is vallják, hogy az előadás valós találkozása a nézőkkel pótolhatatlan.
Erre pedig már nem kell sokáig várni: a Honvéd Együttes közös, összművészeti alkotása, amely a szinergiákat előtérbe helyezve az elmúlt évtizedek legmarkánsabb előadásának ígérkezik, 2021. szeptember 24-én lesz látható a Müpában, ahol A hűtlen feleség által újra rácsodálkozhatunk népi kultúránk, hagyományaink gazdagságára, páratlan zenei, táncos és történelmi örökségünkre. Ám a bűnügyi táncdráma rámutat arra is, mindezek ellenére sem vagyunk legyőzhetetlenek – ha az ellenfelünk a szerelem…
Előadja a Magyar Nemzeti Táncegyüttes
Közreműködik a Honvéd Férfikar (karnagy: Riederauer Richárd)
A hűtlen feleség című ballada nyomán írta: Zs. Vincze Zsuzsa
Díszlettervező: Tóth Kázmér
Jelmeztervező: Zs. Vincze Zsuzsa
Fény: Kósa Dániel, Niederkirchner István
Digitális technika: Fabók Szilvia, Konta Boáz
Népzenei szerkesztő: Papp István Gázsa, D. Tóth Sándor
Zeneszerző: Eredics Benjamin
Társrendező: Zs. Vincze Zsuzsa, Harangozó-díjas, Érdemes Művész
Rendező-koreográfus: Zsuráfszky Zoltán, Kossuth-díjas, Kiváló Művész |