Ajánló Szeptemberben ismét jön a Budapesti Klasszikus Film Maraton 2022-07. szám
„Budapest, Bécs, Hollywood” – szeptember 13-18. között immár ötödik alkalommal rendezik meg a restaurált filmek világszerte jegyzett nemzetközi fesztiválját, amelynek helyszínei közt lesz a Szent István-bazilika előtti tér, az Uránia Nemzeti Filmszínház, a Toldi mozi, a Budapesti Francia Intézet és a Corvin mozi.
A frissen felújított, népszerű klasszikusokat és ritkaságokat bemutató fesztivál során hat nap alatt mintegy száz filmet láthat a közönség a világ filmtörténetének legjavából. A Nemzeti Filmintézet szervezésében megvalósuló esemény célja, hogy hazai és nemzetközi fókuszba állítsa a magyar film értékeit, és bemutassa az európai filmarchívumok legféltettebb kincseit a magyar közönségnek. A program fénypontjaként öt estére ismét ingyenes szabadtéri mozivá alakul a Szent István-bazilika előtti tér.
A Film Maraton idén is gazdag programmal várja az érdeklődőket. Az idei fesztivál alaptémája Hollywood közép-európai gyökerei, s a program gerincét azon alkotók művei adják, akik Budapestről gyakran Bécsen és Berlinen keresztül jutottak Hollywoodba, és ott tettek szert világhírre. Az egykori Osztrák-Magyar Monarchia területéről származó, a közép-európai műveltséget Amerikába exportáló személyeknek az életútja sokszor legalább annyira izgalmas, mint az alkotásaik – ezért a hollywoodi magyarokról szóló előadások is lesznek a programban.
A zempléni születésű Hollywood-alapítók, Adolph Zukor és William Fox, a rendező Kertész Mihály, Bánky Vilma, Lugosi Béla, Rózsa Miklós, Rudolph Maté, Peter Lorre (Löwenstein László), Joe Pasternak, Paul Lukas, a gyakran magyarokkal dolgozó osztrák rendezőlegenda, Billy Wilder és a szinte mindig magyarokkal dolgozó, német származású Ernst Lubitsch csak pár név azok közül, akik Hollywood aranykorát építették, és ehhez a közép-európai irodalmi és színházi műveltségüket használták alapanyagként. A Film Maraton legjobb filmjeik bemutatásán keresztül megidézi azokat az időket, amikor a hollywoodi stúdiók kantinjaiban magyarul beszéltek.
A Budapest, Bécs, Hollywood program az Osztrák Kulturális Fórum, az Osztrák Filmmúzeum és az Osztrák Filmarchívum együttműködésével valósul meg.
Válogatással emlékezik a Film Maraton Kovács László operatőrre, aki Zsigmond Vilmossal együtt amerikai filmek legendás magyar operatőre volt, és aki a nemrég elhunyt Peter Bogdanovich rendezővel is többször dolgozott. A Szelíd motorosok és a Martin Scorsese által rendezett New York, New York is látható lesz nagyvásznon. Idén nemcsak az operatőrök, hanem a tervezők szempontjából is kiemelt szerepet kap a látvány. A nézők megismerhetik az Oscar-díjas Trauner Sándor (Alexandre Trauner) művészetét, aki Franciaországban és Hollywoodban is dolgozott olyan rendezőkkel, mint Marcel Carné, Billy Wilder, Fred Zinnemann, John Huston, Anatole Litvak, Orson Welles és Luc Besson. | hirdetés
|
|
A magyar filmtörténeti programban ismét sok évfordulót ünneplünk: idén lenne 100 éves Szécsényi Ferenc és Pécsi Sándor, 120 éve született Eiben István és Latabár Kálmán, 150 éve a magyar filmgyártás úttörője, Janovics Jenő, és éppen 65 éve alapították a Pannónia Filmstúdiót.
Ismét lesz Nyitott archívumok szekció, amely a világ filmarchívumaiból hoz el friss felfedezéseket, de nem maradnak el az élő zenével kísért némafilmvetítések és a diákvetítések sem, valamint lesz olyan blokk is, amelynek programját maguk a diákok állítják össze. A kínálatot a hagyományokhoz híven nemzetközi filmszakmai program egészíti ki, melynek fókuszában idén a filmoktatás áll.
Részletek: https://filmarchiv.hu/
|
vissza |
|
| |