Ajánló Világhírű Wagner-díva német dalestje az Operaházban 2022-10. szám
Az Andrássy úti dalszínház Sztárestek zongorával című sorozatának november 20-i koncertjén a kiváló német mezzoszoprán, Waltraud Meier lép a közönség elé a feltörekvő ifjú bariton, Samuel Hasselhorn és a zongorista Joseph Breinl társaságában, hogy a romantikus német dalköltészet leg- szebb darabjaival ismertesse meg a közönséget, Schuberttől Mahlerig.
A Wagner-énekesként nevet szerzett, eleganciájáról és igényességéről ismert Waltraud Meier középiskolás korától kórusokban énekelt, zenei tanulmányait az egyetem mellett végezte. 1976-ban szülővárosa, Würzburg operaházában debütált Lola szerepében a Parasztbecsületben, első Wagner-szerepét a Buenos Aires-i Teatro Colón Walkür-előadásában kapta mint Fricka, majd 1983-ban Bayreuthban aratott hatalmas sikert Kundry szerepében. Ezek után megnyíltak előtte a legpatinásabb dalszínházak, köztük a New York-i Metropolitan, a milánói Scala, a Bécsi és a Müncheni Állami Operaház kapui, a Parsifal női főszerepét pedig tíz éven át énekelte a wagneriánusok szentélyének számító Zöld Dombon. A kiváló mezzoszoprán repertoárja a későbbi évtizedekben olyan fajsúlyos wagneri nőalakokkal gazdagodott, mint Izolda, Ortrud (Lohengrin), Vénusz (Tannhäuser), Sieglinde (A walkür) vagy Waltraute (Az istenek alkonya) – utóbbi szerepet Kundryval egyetemben a Budapesti Wagner Napok közönsége is hallhatta az ő előadásában –, ugyanakkor a francia és az olasz operairodalom olyan jelentős szerepeit is nagy sikerrel formálta meg, mint Carmen, Eboli (Don Carlos), Amneris (Aida) és Dido (A trójaiak). | hirdetés
|
|
Az ünnepelt és díjazott német mezzoszoprán operai elfoglaltságai mellett csaknem húsz éve kiemelt figyelmet fordít a daléneklésre is, amiről most, első operaházi fellépése alkalmával a magyar közönség is megbizonyosodhat. Romantikus dalestjének első felében Schubert, Brahms, Richard Strauss, a második részben Mahler dalaiból állította össze műsorát. Partnere az esten a jövő baritoncsillaga, az ugyancsak német Samuel Hasselhorn, aki a korábban említett szerzőkön kívül Schumann műveivel is készül az estre. A brüsszeli 2018-as Erzsébet Királyné Zenei Verseny győztese, aki az elmúlt években többek közt Almaviva grófot (Figaro házassága) alakította a Berlini és Don Giovannit a Bécsi Állami Operaházban, valamint volt Harlekin (Ariadné Naxosz szigetén) a milánói Scalában, nem lehet ismeretlen a budapesti közönség előtt sem, miután tavaly decemberben Bach Karácsonyi oratóriumában közreműködött, amit a francia Insula orchestra és Accentus kamarakórus a Müpában mutatott be.
Az est zenei közreműködője Joseph Breinl, aki nemzedékének Európa-szerte keresett zongoraművésze és kamarazenésze, olyan neves koncerttermekben lépett fel, mint a New York-i Carnegie Hall, a milánói Scala, a bécsi Musikverein vagy a drezdai Semperoper, de adott koncertet számos rangos esemény mellett az Edinburgh-i Fesztiválon is. A muzsikuscsaládban nevelkedett bajor zongoraművész a Müncheni Zeneművészeti Főiskolán szerzett diplomát, de az Amszterdami Konzervatóriumban is végzett mesterkurzusokat. Alma matere már a diplomaszerzés előtt is óraadótanárként foglalkoztatta, 2010 óta pedig a Grazi Művészeti Egyetemen oktat dalinterpretációt. A számos rangos nemzetközi díjjal is rendelkező zongoraművész több neves operaénekes mellett Waltraud Meierrel is rendszeresen dolgozik együtt.
|
vissza |
|
| |