Ajánló A Duna Művészegyüttes kortárs néptánc-színházi produkciója a Nemzeti Táncszínház színpadán 2023-12. szám
A Duna Művészegyüttes hazánk egyik hivatásos néptáncegyüttese, melynek repertoárjában az autentikus néptánc előadások mellett fontos helyet foglalnak el a néptáncot és a kortárs táncot ötvöző táncszínházi bemutatók is. A Makovecz Imre építészeti művészete előtt tisztelgő Héttorony című produkció egy kortárs néptánc-színházi előadás, melyet december 28-án a Nemzeti Táncszínházban láthat a közönség.
A különböző művészetek összekapcsolása nem idegen a Duna Művészegyüttes számára. Amikor a Héttorony legenda szimbolikáját alakították színpadra, tudták, hogy Makovecz Imre gondolkodásmódját és művészetét kell megjeleníteniük. A Kárpát-medence népi műveltsége, a nagy elődök szellemi hagyatéka jelentik azt a kincset, amit a Héttorony magában rejt Bécs, Kassa, Munkács, Brassó, Újvidék, Zágráb és Maribor tornyainak ölelésében. Makovecz Imre életművét is ilyen kincsnek nevezhetjük, a Duna Művészegyüttes pedig ezt méltóképpen jeleníti meg a színpadon.
A Duna Művészegyüttes Héttorony című táncszínházi előadása arra vállalkozik, hogy a Mester gondolkodásmódját, műveinek komplexitását a tánc nyelvén fogalmazza meg.
Ahhoz, hogy nemzeti identitásunk megmaradjon, fontos, hogy merítkezzünk a múltból, fontos, hogy a múlt értékeit is beépítsük a mába, ettől működni fog egyfajta kontinuitás. Talán ez a legjelentősebb üzenete a Héttorony legendának. E gondolat köré épült Makovecz mester művészete is az építészet terén, illetve a néptánckoreográfusok is ugyanezt a gondolatot képviselik alkotásaikon keresztül. Ennek a jegyében hoztak létre kiváló koreográfiákat, így az ő szellemi örökségük iránti tiszteletadás is megjelenik a Héttorony című előadásban. | hirdetés
|
|
A néptáncszínpadtól nem idegen az élőzene, hiszen a Duna Művészegyüttes autentikus néptánc előadásait is mindig saját zenekaruk, a Göncöl zenekar kíséri élőben. Sőt, az együttes több néptánc-színházi előadására is jellemző, hogy élőzenére épül, például a Solus Christus, az Elmúlt időkből – Bartók & Folk vagy a Barocco Rustico. Az élőzenének különleges ereje van a színpadon, így természetes, hogy a Héttorony című előadás is ilyen gondolat mentén épült fel. Az együttes zenekara az Etnofon Zenei Társulással és Vecsei H. Miklóssal közösen dolgozza fel és adja elő Kiss Feri különleges energiájú zenéit, melyek a tánccal és a látványvilággal együtt izgalmas fúziót alkotnak a színpadon.
„...a Héttorony mélyében fekszik a mérhetetlen kincs, melynek a Barát az őre; bizonyos éjeken látni őt völgyeket áthágó lépéssel, fejével a holdig felérve járni, s a kincshöz vivő kulcsokat kínálgatni… Ezen kincs magába foglalja mind azt, mi az isteni magyarföldön csak lelhető: aranyfákat, gyümölcsöt, szőlőgerezdeket, mindennemű állatot, bor helyett iható folyékony aranyat, arany tyúkokat, hasonló tojást költve, arany köveket...” – Ipolyi Arnold
Az előadás zeneszerzője, zenei rendezője Kiss Ferenc, zenei szerkesztők Novák Péter és Küttel Dávid. A jelmezeket Túri Erzsébet tervezte, koreográfusként dolgozott a produkcióban Appelshoffer János, Fitos Dezső, Foltin Jolán, Horváth Zsófia, Juhász Zsolt, Kocsis Enikő, valamint Mihályi Gábor. Tánckarvezetők Bonifert Katalin és Soós Gyula András, rendező-koreográfus: Juhász Zsolt. Előadja a Duna Művészegyüttes, az Etnofon Zenei Társulás és Vecsei H. Miklós.
Részletek a Nemzeti Táncszínház weboldalán.
|
vissza |
|
| |