Ajánló A Városmajori Szabadtéri Színpad ajánlata – 2024 2024-05. szám
Babaház
Ibsen 1879-ben írta meg a Babaház című drámáját, míg a női emancipáció hívei lelkesedtek érte, addig a polgári közönség felháborodott rajta. Európa-szerte vitáktól volt hangos a sajtó és a színházi nézőtér. Pedig a cselekményhez egy megtörtént eset szolgált alapul, amit egy fiatal norvég írónő, Laura Kieler mesélt el Ibsennek. Nóra és Helmer látszatra idilli házasok. Szeretik egymást. Mindenük megvan: pénz, pozíció, gyerekek, bár a pénz és a pozíció inkább Helmeré, Nórának maradnak a gyerekek. Amikor Helmer tudomására jut egy régi bűn, amit Nóra – férje érdekében – elkövetett, a megértés legcsekélyebb szándéka nélkül taszítja el feleségét magától. Nóra ekkor jön rá, hogy házassága nem igazi szövetség, ő maga pedig csupán díszes keret férje portréján. Összecsomagol, és gyerekeit hátrahagyva, elhagyja családját.
Elhagyhatja-e egy anya a gyermekeit? Mit vár el a társadalom egy nőtől, és mit bocsájt meg egy férfinak? Inkább nők és férfiak vagyunk, női és férfiszerepekkel, vagy elsősorban emberek és egyenlők?
A világ szerencsére változott az ősbemutató óta, és Ibsen kérdésfelvetése is jócskán megelőzte saját korát. De vajon a mi korunk meghaladta-e már Ibsent? A Miskolci Nemzeti Színház vendégjátéka egyetlen estén, június 11-én a nyár folyamán a Városmajori Szabadtéri Színpadon.
Három magas nő: Hegyi Barbara, Marjai Virág és Nagy Enikő
A Nem félünk a farkastól, az Amerikai álom és az Érzékeny egyensúly írója, Edward Albee ezúttal az örökké aktuális kérdéskörbe ugrott fejest – és Pulitzer-díjjal távozott onnan: bizony, halandók vagyunk mindahányan, s az évek szállnak, mint a percek… Játsszuk azt, hogy előre tudjuk a sorsunkat! Mikor a legjobb, ha már túl vagyunk rajta, ha benne vagyunk a közepében, esetleg ha még minden előttünk áll?
Ebben a mély érzésű, izgalmakkal teli történetben bemutatkozik Három magas nő: Hegyi Barbara, Marjai Virág és Nagy Enikő. Három különböző kor, három különböző életút. Vallomásaik során felidézik a női sors megannyi színét: ifjúságot, szerelmet, házasságot. Ám ahogy az Art-Színtér előadása végigvezet bennünket, nézőket is ezeken a színeken, lassanként kirajzolódik, hogy a három nő tulajdonképpen egy, és ami a szemünk előtt pereg (az évekkel, percekkel együtt), az valójában egyelen ember színe-java, élettörténete. A Három magas nő talán kevésbé ismert, ám nem kevésbé érdekfeszítő Albee-darab, amelyet Jantyik Csaba rendezői tolmácsolásában láthat a közönség június 20-án, a Városmajori Szabadtéri Színpad idei nyári kínálatában! | hirdetés
|
|
Kalamazoo – az ember sohasem túl öreg ahhoz, hogy szerelmes legyen!
Kalamazoo egy létező város Michiganben, de átvitt értelemben használja az angol annak megnevezésére is, ha valami nagyon távoli, szinte elérhetetlen dolgot akar megjelölni. Lehetetlenségeket. Például az időskori szerelmet, ami ritka, mint a fehér holló… Vagy mégsem?
Az a Kalamazoo, amit az Orlai Produkciós Iroda jóvoltából a Broadway sikerei után Budapesten is láthatunk, egy díjnyertes dráma, és pont egy ilyen, az élet második felében beteljesülő szerelemről mesél. Ráadásul az édes-bús kalandot Hernádi Judit és Kern András tolmácsolásában követhetjük végig. A történet szerint Peg, a konzervatív, madárrajongó hölgy egy ismerkedős oldalon talál rá az izgalmakat fémdetektorral kereső, özvegy Irvingre, és meg is érkezik a szerelem, első látásra. Ám az első randevú és a másnap reggel után a két idősödő romantikus komplikált helyzetben találja magát: a közös jövőhöz bizony még az ő korukban is fel kell nőni. Addig viszont még rengeteget lehet röhögni, és erre ez a komédia nekik és nézőiknek is számtalan lehetőséget nyújt. Az előadás a Városmajori Szabadtéri Színpadon június 27-én és augusztus 8-án látható!
|
vissza |
|
| |