Több mint hat nagyfesztivál szervezése, maximalista hozzáállás, küldetéstudat hatja át a Barta Dóra ügyvezető igazgató irányítása alatt működő kecskeméti Hírös Agóra idei évét.
Az egyik tradicionális gyöngyszem ezek közül a Kodály Művészeti Fesztivál. Számíthatunk rá ebben az évben is?
B. D.: Igen, az idei nyáron július 22-28. között kerül megrendezésre ez az immár mintegy fél évszázados múltra visszatekintő, nemzetközi hírű és rangú eseménysorozat, a hírös város legszebb és leghangulatosabb helyszínein ezúttal is kiváló előadóművészeket felvonultatva. A Kecskemét városához egész életén át szorosan kötődő, világszerte ismert és elismert zeneszerző és zenepedagógus, Kodály Zoltán munkásságát továbbéltető és továbbfejlesztő Kodály Szemináriumnak 1970 óta ad otthont a megyeszékhely. A világ szinte valamennyi égtájáról érkező kutatók és oktatók részvételével zajló rendezvényhez már a kezdetektől fogva egy hangversenysorozat is kapcsolódott, amely aztán később, 1991-től Kodály Fesztivál, majd 1998-tól Kodály Művészeti Fesztivál néven vált széles körben ismertté és népszerűvé. Híven névadójának szelleméhez és igényességéhez az elmúlt évtizedek során a hazai és nemzetközi zenei élet legnagyobb egyéniségeit látta vendégül: az Amadinda együttestől, Kocsis Zoltántól Perényi Miklóson át Vásáry Tamásig és a vatikáni Sixtus-kápolna kórusáig, hogy csak néhányat említsünk a legemlékezetesebb koncertekből és fellépőkből. Természetesen a fesztivált szervező Hírös Agóra az idei évben is gondoskodik róla, hogy ne legyen hiány sztárfellépőkből. |
Mit emelne ki leginkább az idei fesztivál műsorából?
B. D.: Július 22-én, a nyitónapon mindjárt egy emblematikus formáció lép a mindössze néhány hónapja megnyílt új reprezentatív helyszínünk, a KultKaszinó színpadára: a Kodály Quartet. A Kossuth-díjjal is elismert kiváló kamaraegyüttes 1966-ban alakult a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola növendékeiből. Eddig közel 70 lemezük jelent meg, megszámlálhatatlanul sok országban, évtizedek óta rendszeresen visszatérő vendégei a világ legrangosabb koncerttermeinek és fesztiváljainak. Július 23-án a belváros egyik gyöngyszeme, a Romkert ad otthont a Kodály Spicy Jazz projekt hangversenyének, amely izgalmas, friss, fiatalos és trendi zenei élményt tartogat. A Kodály Zoltán által is feldolgozott, legszebb és legismertebb magyar népdalok ezúttal újragondolt formában, jazzköntösben szólalnak meg. Július 26-án ismét rendkívüli élményben lesz része a Hírös Agóra Kulturális Központba ellátogató zenekedvelőknek. Péter Bence virtuóz zongoraművész, zeneszerző és zenei producer lép színpadra, aki öt kontinens immár 43 országában adott telt házas koncertet. 2012 óta ő „a világ leggyorsabb kezű zongoristája”: a Guinness Rekordok Könyvében Péter Bence tartja az egy perc alatt leütött legtöbb zongorahang rekordját, 765 leütött hanggal. Zeneszerzőként szélesre tárja a műfajok kapuit, kompozícióiban a pop elemei keverednek a rockkal és a klasszikus hangzásokkal. Emlékezetes este lesz, ehhez kétség sem férhet. Július 27-én ismét különleges hangzás, ismét különleges környezetben. A Trio Passacaglia már felállásában is igazi unikum: két énekes és egy csellista alkotja a formációt, amelynek repertoárja a gregoriánoktól a reneszánsz és barokk műveken át egészen napjainkig ível, hiszen koncertjük második részében egy 2023-ban kifejezetten az együttes számára írt Tornyai Péter-kompozíciót mutatnak be. Július 28-a sem marad különleges látványosság nélkül. Záróakkordként a gyönyörű kecskeméti Főtér hatalmas árnyas fái erre az estére káprázatos fényekbe öltöznek, s az Atmoszféra koncert nézőit a Hollókői Huba vezényelte Kecskeméti Szimfonikus Zenekar koncertjén Vivaldi és kortárs „újrakomponálója”, Max Richter művei varázsolják majd el egy kiváló brit hegedűvirtuóz, Daniel Rowland vendégszereplésével, akinek játékáról a neves angol lap, a The Guardian kritikusa így írt: „csodálatos és a maga finomságában elbűvölő”.
|