Interjú Túl a színpadon, egy megújulás háttere – Beszélgetés Szabó Zoltánnal a Magyar Színház gazdasági igazgatójával 2024-10. szám
Milyen külső és belső megújulások történtek a színház épületében mióta Ön a gazdasági igazgató?
Sz. Z.: A színház átalakítása még folyamatban van, azonban már számos területen sikerült előrelépést tennünk. A nézők azonnal észreveszik a világosabb, frissebb atmoszférát, hiszen megújultak a színház külső és belső felületei. Jelentős fejlesztéseket hajtottunk végre a közönségforgalmi területeken: növeltük a szociális blokkok számát, bővítettük a ruhatár kapacitását, valamint tágasabbá tettük a büfét, amelynek eredményeképp a Szalon új funkciót kapott, és immár alkalmas különböző kulturális rendezvények, például irodalmi estek befogadására is.
Mik a jövőbeli tervek a belső térrel? Hol szeretne jövő ilyenkor tartani?
Sz. Z.: Nem állhatunk meg itt... Bár a nézőforgalmi és színpadi területeken sikerült esztétikailag javítani, a belső struktúra sokkal rosszabb állapotban van. A következő évben konkrét terveink vannak az ülőhelyek teljes felújítására. Emellett célunk a világítástechnika fejlesztése és a forgószínpad korszerűsítése, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a színház a művészeti tevékenység mellett a nézői élmény szempontjából is megfeleljen a mai kor elvárásainak.
A Pesti Magyar Színház szeptembertől Magyar Színházként folytatja történetét. Hogy zajlott a név- és arculatváltás?
Sz. Z.: A színház modernizálása és identitásának megerősítése kiemelt célkitűzés volt. Az új arculat kialakításával egy jól felismerhető intézményt kívántunk létrehozni, amely modern, fiatalos, ugyanakkor hű marad gazdag történelmünkhöz. Az egyik legnagyobb kihívás az volt, hogy újra megtaláljuk a színház identitását. Korábban Pesti Magyar Színház néven működtünk, de szeretnénk visszaadni azt a méltóságot, amelyet a színház még Nemzeti Színházként hordozott. A névhasználatban is egyértelművé akartuk tenni, hogy a klasszikus magyar és világirodalmi darabok otthona vagyunk. A 639 férőhelyes épület és az évszázados múlt révén úgy éreztük, hogy a Magyar Színház név hitelesen és méltóképpen tükrözi ezt a gazdag örökséget.
Milyen fő szempontok vezérelték a színház arculatának megújítását, és milyen üzenetet szeretnének közvetíteni az új márkaképpel?
Sz. Z.: A színházunk működése rendkívül összetett, mivel széles közönséget céloz meg, a családi és ifjúsági vonaltól kezdve egészen a felnőttek számára kínált klasszikus művekig. A színházi repertoárunk a babaelőadásoktól a színházi nevelésen és a drámapedagógiai programokon át a nagy klasszikusokig terjed. Ezért az arculatváltás során olyan irányt kívántunk követni, amely modern, fiatalos és könnyen befogadható, megfelelve a mai trendeknek. Az új logónk központi eleme a Magyar Színház M betűje, amelyet egy hangjeggyel egészítettünk ki, ezzel is hangsúlyozva a zenés színházi vonalunkat. | hirdetés
|
|
Látszik, hogy a színház nagyon erősen épít a fiatalokra és aktívan jelen van a nekik szóló platformokon (Instagram, TikTok).
Sz. Z.: Családi és ifjúsági színház révén elengedhetetlen, hogy megtaláljuk a megfelelő kommunikációt a közönségünkkel. Négy sikerdarabunkhoz forgattunk le filmszerű videoanyagot, mely gyors, mozgó vágásokkal idézi meg a modern akciófilmek lendületét. A klip célja, hogy vizuálisan vonzó módon népszerűsítse produkcióinkat, megmutatva azok lényegét és hangulatát. Az effektek és kompozíciók révén a nézők betekintést nyernek a darabok izgalmas világába, miközben a történetek lebilincselőbbé válnak.
Végezetül, de nem utolsósorban, hogyan érinti a megújulás a színház színészeit és stábját?
Sz. Z.: Célul tűztük ki, hogy a 21. századi normatívák figyelembevételével megújítsuk a szociális tereket színészeink számára. A fejlesztések nemcsak a színfalak előtt, hanem mögöttük is zajlottak a nyáron, különös figyelmet fordítottunk az öltözők felújítására. A színészek érdekvédelme érdekében létrehoztuk az üzemi tanácsot, amely érdekvédelmi szervezetként működik a munkáltatóval szemben. Ennek keretében munkavédelmi felelőst is kineveztünk a közelmúlt negatív példái alapján. Ennek kiemelt jelentőséget tulajdonítunk. E lépések révén szeretnénk javítani színészeink munkakörülményeit, biztosítva a biztonságos és egészséges munkakörnyezetet, amely hozzájárul a művészi tevékenység hatékonyságához és minőségéhez. Terveink között szerepel továbbá egy színészklub létrehozása, amely az előadások után megfelelő teret biztosít a közös kikapcsolódásra, beszélgetésekre.
A teljes cikk a Magyar Színház honlapján olvasható!
|
vissza |
|
| |