Interjú Halasi Dániel: ha a színész jól érzi magát a színpadon, akkor azt a közönség is megérzi 2025-01. szám
Januártól új művészeti vezetője van a Csokonai Nemzeti Színháznak. Halasi Dániel nem ismeretlen a debreceni társulat és a nézők számára, hiszen néhány éve Fazekas Mihály klasszikusát, a Lúdas Matyit, tavaly decemberben pedig Szabó Magda: Tündér Lala című mesejátékát állította színpadra. Interjú az új vezetővel.

Igazi színházi családban nőtt fel, egyértelmű volt, hogy Ön is ezt a pályát választja?
H. D.: 2013-ban végeztem a Színház- és Filmművészeti Egyetem színházrendező szakán, bábrendezői specifikáción, de a történet messzebbre nyúlik vissza. Édesanyám, Halasi Zsuzsanna jelmeztervező, édesapám, Halasi Imre Jászai Mari-díjas rendező, ami pedig a debreceni kötődést illeti, nagyapám 22 évig volt a Csokonai Színház gazdasági igazgatója. Így kap egy szép keretet ez a történet. Mióta végeztem az egyetemen, szabadúszó színházi rendezőként dolgozom, és járom az országot, de mindig is azt gondoltam, hogy megtisztelő és különleges állapot, ha egy társulathoz tartozhat az ember. Nagyon hálás vagyok, hogy számomra is eljött ez a pillanat, és nagy kihívásokkal kecsegtet.
Hogyan kapta a felkérést Debrecenből?
H. D.: Mátyássy Szabolcs igazgató úrral régi a kapcsolatunk, a Pesti Magyar Színházban rendeztem egy előadást, A kincses szigetet, ahol több akadémista diákjával dolgoztam együtt. Később Nyíregyházán A kripli című előadást rendeztem, ahol az előadás zenei anyagának megkomponálására kértem fel őt. Most, amikor a Tündér Lala kapcsán jöttem Debrecenbe rendezni, akkor kaptam tőle a felkérést.
Milyen feladatai lesznek a Csokonai Nemzeti Színházban?
H. D.: Elsősorban most a következő évad összeállításán dolgozunk, illetve a jelenlegi évad zökkenőmentes lebonyolítása tartozik hozzám. Nagyon társulatcentrikus ember vagyok, mindig is a csapatban hittem, fontos számomra, hogy a művészek minél széleskörűbb és jó feladatokkal legyenek ellátva. Olyan produkciókat szeretnénk választani, amelyek kihívást jelentenek a csapatnak; a színészeknek olyan szerepeket adni, amelyek a saját fejlődésüket is szolgálják.
Melyek a legfontosabb szempontok az évad összeállításában?
H. D.: Amellett, hogy határozott elképzeléseink vannak arról, hogy művészileg mit szeretnénk megvalósítani, nagyon fontos, hogy a közönségünknek milyen igényei vannak. Ennek a két halmaznak a metszetét megtalálni az igazi kihívás. | hirdetés
 |
|
Milyen a debreceni közönség, mennyire ismeri?
H. D.: Rendeztem itt 2023-ban Fazekas Mihály: Lúdas Matyi című színművét, aztán most Szabó Magda: Tündér Lala című mesejátékával is számos benyomást szereztem. Azt látom, hogy a debreceni közönség nagyon kíváncsi a jó produkciókra, nagyon hálás, ha a szívének tetszőt lát. Ha a művészek jól érzik magukat a színpadon, és jókat játszanak, akkor az árad a színpadról, és a közönség hálás. A debreceni közönség egyszerre hagyománytisztelő és nyitott, amit nekünk tiszteletben kell tartani. Mindenképpen a népszínházi vonulatot követjük, egy ilyen hatalmas intézménynek mindent kell játszani, van, aki a bohózatot szereti, van, aki szereti az elmélyült történeteket, van, akinek pedig operettre van szüksége. Ezeket a színháznak mind ki kell elégíteni.
Hogyan állnak a fiatalokkal, mennyire tudnak hozzájuk is eljutni?
H. D.: Kifejezetten büszkék vagyunk a 10 éve működő Csokonai Ifjúsági Programra (CSIP), amely országos szinten is jelentős műhelymunkát végez, és amely tantermi előadásokon keresztül ismerteti meg a fiatalokkal a színház különleges világát, gondolkodásra sarkallja őket, és párbeszédre invitálja. Emellett fontos figyelnünk arra is, hogy ezt a munkát a színházban is kamatoztathassuk, és a nézőtéren is köszönthessük a diákokat.
Hogyan állnak a következő évad tervezésével?
H. D.: Az évad zökkenőmentes lebonyolítása az egyik fontos tevékenységem jelenleg: összeállítani a havi műsort, szervezni a vendégjátékokat, hiszen utazunk majd Szatmárnémetibe, Tatabányára, Székesfehérvárra vagy a fővárosba is a tavaszi időszakban. Mindemellett a következő évad tervezésével is már nagyon jól állunk, bár arról még részleteket nem árulhatok el. Bízom benne, hogy elnyeri majd a közönségünk elismerését. Fontos évad lesz a következő, hiszen éppen 160 évvel ezelőtt, 1865 októberében nyitotta meg a kapuit a Csokonai Nemzeti Színház.
|
vissza |
|
| |