Interjú Folytatódik a sikerszéria – beszélgetés Baán Lászlóval, a Szépművészeti Múzeum főigazgatójával 2025-02. szám
Március végéig még látható a nagy sikerű Munkácsy-kiállítás, indul a jubileumi Textúra programsorozat, április elején pedig már az MS mester és kora című tárlat nyílik a Szépművészeti Múzeumban, ahol ősszel a világhírű kínai agyagkatonákkal is találkozhatnak majd a látogatók. Úgy tűnik, nincs megállás a Hősök terén, folytatódik az évekkel ezelőtt elkezdődött sikerszéria az ország vezető múzeumában. Baán László főigazgatót kérdeztük a Szépművészeti idei programjáról és a siker receptjéről.

A Szépművészeti Múzeum hosszú évek óta vezeti a leglátogatottabb múzeumok rangsorát itthon, de mire elég ez a látogatószám nemzetközi viszonylatban?
B. L.: A Szépművészeti Múzeum immár két évtizede vezeti a hazai múzeumlátogatási ranglistát, évi átlagos 500-600 000 fős látogatottságával azonban nemcsak itthon, hanem a nemzetközi múzeumi mezőnyben is előkelő helyet vívott ki magának, a Szépművészeti rendre bekerül a világ 100 leglátogatottabb múzeuma közé is, az elmúlt években pozícióját tekintve a New York-i Guggenheim Múzeummal, a londoni Royal Academy of Artsszal vagy a bécsi Albertinával egy kategóriában. A Szépművészeti Múzeum kiállításai vezetik a hazai kiállítások látogatottsági ranglistáját is, így például az elmúlt néhány évben olyan tárlataink álltak a hazai lista élén, mint például a Renoir. Festő és modelljei (282 000 látogató), a Menny és pokol között. Hieronymus Bosch rejtélyes világa (252 000 látogató), az El Greco (202 000 látogató) és a Csontváry 170 (200 000 látogató) című kiállítások, de a rekordot, valószínűleg még nagyon hosszú ideig, a Van Gogh Budapesten című kiállításunk tartja, amelyre csaknem félmillióan voltak kíváncsiak, abban az évben a múzeum a világ 50 leglátogatottabb múzeuma közé is bekerült.
Milyen kiállításokkal, programokkal várja a Szépművészeti ebben az évben a látogatókat?
B. L.: A Munkácsy-kiálltásunk még március végéig nyitva tart, a látogatottsági adatokat látva ez a tárlat is múzeumunk legnépszerűbb kiállításai közé kerül majd. A mester születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából rendezett nagyszabású kiállításon több mint száz műalkotás, archív fotók, dokumentumok és kultusztárgyak segítenek még jobban megismerni a határainkon túl leghíresebb magyar festő életét, sikereit és páratlanul gazdag életművét. A festő sikertörténetének feltérképezése során a jól ismert alkotásokat is új szempontok mentén, a fordulatos pályakép lencséjén keresztül mutatjuk be, de a tárlat a fő művek mellett kevésbé ismert, ritkán vagy még sosem látott festményeit is bemutatja. E mellett a kortárs képzőművészet rajongói az ökoművészet egyik úttörője, Ágnes Dénes izgalmas életművét is megismerhetik nálunk, a Logika rendszerei. A rendszerek logikája című tárlatunk június elejéig várja a látogatókat. S természetesen már dolgozunk a soron következő kiállításokon is: elsőként a késő középkor emblematikus magyarországi festője, MS mester műveit bemutató, számos újdonságot a közönség elé táró tárlaton, amelyet áprilisban nyitunk majd meg. Ősszel a londoni Tate-tel együttműködve William Blake műveiből válogatott tárlatot nyitunk, Menny és pokol házassága címmel, és még ebben az évben a fél évszázada felfedezett, világhírű kínai agyagkatonák közül is érkeznek hozzánk. A különleges, Az öröklét őrei című tárlat nem csupán Kína ókori történelmének egyik legfontosabb fejezetét tárja a látogatók elé, de a kínai túlvilág-elképzelésekről is mesél majd. A Nemzeti Galériában pedig többek között Tihanyi Lajos művészetét, majd Fényes Adolf életművét bemutató időszaki kiállításokkal találkozhat a közönség.
Az áprilisban nyíló MS mester és kora a középkor egyik fontos alkotójának életművét járja körül. Milyen újdonságra, felfedezésre számíthatnak a látogatók a régen várt bemutatón?
B. L.: A Szépművészeti Múzeum a magyar középkori művészettörténet egyik legnevesebb névtelen mestere életművét bemutató kiállításán a Nemzeti Galériában őrzött, s a legszebb késő középkori magyarországi festményként számon tartott Mária látogatása Erzsébetnél, ismertebb nevén a Vizitáció című alkotás mellett a kései gótikus művészet monumentális remekművéről, a selmecbányai Szent Katalin-templom egykori főoltáráról származó további hét táblakép is megtekinthető lesz, de két, egykor ugyanehhez az oltárhoz tartozó szobor is bemutatásra kerül. A téma legutóbbi áttekintésére és az ehhez kapcsolódó kiállításra legutóbb csaknem harminc éve került sor a Magyar Nemzeti Galériában. A mostani kiállítás előkészítéseként már korábban elindult egy történészekből, művészettörténészekből és restaurátorokból álló csoport együttműködésében megvalósuló komplex kutatási projekt, amely számos új eredményt hozott. Az izgalmas kiállítás segítségével az eddigieknél sokkal tisztább képet kaphatunk majd MS mesterről, pontosabban lokalizálhatjuk eredeti környezetét, illetve a stílusát meghatározó művészeti régiókat, számba vehetjük festményeinek szerteágazó stíluselemeit, valamint azonosíthatunk általa vagy a műhelye által készített további műalkotásokat, sőt a kiállítás javaslatot tesz az MS monogram megfejtésére is. | hirdetés
 |
|
A Szépművészetibe nemcsak a kiállítások miatt járunk, hanem a múzeum gyakran a társművészeteknek is otthon ad, a Textúra elnevezésű színházi projektjét évek óta nagy siker övezi. Mire számíthatunk ezen a téren idén?
B. L.: A tizedik születésnapját ünneplő, képzőművészetet, irodalmat és színházat ötvöző Textúra már februárban beköltözik a Szépművészeti Múzeum falai közé. A múzeum a korábbi évek legsikeresebb előadásaiból választott ki tízet, melyeket a színészek szokás szerint az ihlető műalkotások társaságában fognak tolmácsolni. Bár az irodalmi alkotásokkal már találkozhattak a látogatók, a jelenet és a bemutatás módja teljesen új lesz. A produkció rendezője idén is a Kossuth-díjas Valló Péter, az előadásban szereplő képzőművészeti alkotások – a Magyar Nemzeti Galériából erre az alkalomra átszállított műtárgyakkal együtt – közel 4000 évet ölelnek fel: a látogatók pedig a múzeum szinte minden gyűjteményi egységét bejárják majd. De nem csupán a Textúrával várjuk a társművészetek rajongóit, hanem folytatódik a Múzeum+ elnevezésű programunk is, ahol a zene, például a Jazz szalonunk kiemelt figyelmet kap. A következő ilyen rendezvényünk március 12-én lesz, ahol egyébként a Munkácsy-kiállítás köré építjük a programokat.
A múzeum előtt kígyózó sorok a múzeum munkájának és a vonzó kiállításoknak az eredménye. De hogyan kerülnek a képek a falakra, milyen előkészítő munka előzi meg a kiállítások létrejöttét?
B. L.: Egy közönség- és szakmai sikert is hozó tárlat megszervezése hatalmas munka, átlagban 3-4 éves előkészítő szakaszt igényel, de nem ritka a 6-8 éves előkészítő szakasz sem, összességében akár 100 ember is dolgozhat egy-egy nagyszabású bemutató létrehozásán. A muzeológusok, művészettörténészek mellett kiállításszervezők, jogászok, restaurátorok, kommunikációs, logisztikai és gazdasági szakemberek összetett munkája áll a közönségsikerek mögött. A Szépművészeti nemzetközi kapcsolatrendszere és gyűjteményének gazdagsága alapvető feltétele a kiállítások megszervezésének. A külföldi múzeumok esetében gyakran hosszabb alkufolyamat előzi meg a kölcsönzést, a partnerintézmények nem egyszer kérnek a mi gyűjteményünkből egy-egy jeles darabot az általunk kért műtárgyért cserébe, hogy a náluk szervezett tárlatokon kiállítsák. Hosszú távon ez a kölcsönösség és az adott gyűjteménnyel való sokéves kiváló szakmai és kollegiális kapcsolat biztosítja, hogy Budapestre rendre nemzetközileg is kiemelkedő műtárgyak érkezzenek a világ legjelentősebb múzeumaiból.
|
vissza |
|
| |