Impresszum | Előfizetés  
  2025. április 2., szerda
Áron

 
 
Nyomtatható változat
Ajánló
Koncertek a Budapest Music Centerben – ′25 március
2025-02. szám

Gábor Vasárnapok – Dialógusok (a) zenével / Schubert és a reménytelenség
A 20. század elején zenéje gond nélkül talált utat az operett negédes világába, és életműve tele van zenekedvelők számára írt könnyed, alkalmi darabokkal, mégis, a nyugati művészi zene történetében

kevesen jutottak olyan mélyre az emberi reménytelenség megraga­dásában, mint Franz Schubert. „Minden gyalázatosan megy – írta egy barátjának az 1820-as évek elején –, mert e nyomorúságos világban majd’ minden értelmes embernek ez a sorsa. És mihez is kezdenénk a boldogsággal, amikor a boldogtalanság immár egyetlen izgatószerünk.” Hogy ennek a boldogtalanságnak milyen életrajzi okai voltak, az ke­vésbé érdekes annál, mint hogy 200 évvel később miként vagyunk képesek átélni a schuberti zenében megjelenített reménytelenséget. Csalog Gábor koncertjén a nagyszabású a-moll zongoraszonáta fog lehetőséget nyújtani ennek kipróbálására, az est első felében pedig a zongoraművész és Fazekas Gergely zenetörténész arról is beszélget, hogy milyen eszközökkel jeleníthető meg a zenében a reménytelenség érzése.

BMC Koncertterem
03. 02. 18:00


Korossy Kvartett: Bartók Béla vonósnégyesei 5. / Bartók és Mozart
2023 őszén indult a Korossy Kvartett Bartók-sorozata: az együttes 6 koncerten szólaltatja meg Bartók összes vonósnégyesét, a zeneirodalom legnagyobb szerzőitől, különböző koncepciók szerint válogatott művekkel társítva. A sorozat márciusi folytatásában Bartók 5. vonósnégyese kerül sorra, amely talán a leghívebben tükrözi a szerző zsenialitását a műfajban. Miközben a letisztult hídforma egyes tételei is a legmagasabb fokú zenei áramvonalasság mintapéldáit adják, elementáris kifejezőerő és letaglózó szuggesztivitás árad minden egyes hangból. Mozart ugyancsak szerzői képességeinek legjavát mutatja be utolsó, F-dúr vonósnégyesében. Mindkét művet ugyanaz a bölcs szerkesztés és a már-már kétségbeejtően tökéletes és érzéki formavilág jellemzi. A hangszerek egyszerre léteznek egyénekként és közösségben, hogy olykor akár a legintimebb vallomások eszközeivé válhassanak. Ez a fajta drámai hangszerkezelés is a vonósnégyes-irodalom legmagasabb köreibe emeli a két alkotást.

BMC Koncertterem
03. 03. 19:00



BMC Records Goes Live / Lauren Kinsella – Robin Fincker – Kit Downes: Many Moons
A francia származású szaxofonos-klarinétos, Robin Fincker és a brit zongorista, Kit Downes ismeretsége évtizedekre nyúlik vissza. Útjaik Londonból Európa két különböző országába vezették őket, újabb nagy találkozásukra pedig három éve került sor, amikor Lauren Kinsella ír énekesnővel tradicionális dalok és kortárs versek megzenésítésére vállalkoztak. Első lemezük, a BMC Records kiadásában megjelent Ombres az európai jazz égisze alatt egyesíti a folkot és a kortárs zenét, amiből néhol varázslatosan gyönyörű, néhol meghökkentően karcos zenei világ született. Legújabb, Many Moons című programjában a Shadowlands trió folytatja a kalandozást régi és új zenék között, hogy rávilágítson a múlt dalainak eddig homályban maradt zugaira, és megalkossa a kortárs folk saját verzióját. A zenei teret hagyományos Sean-nós dalok, Emily Dickinson és Yeats versei és Maurice Ravel darabjai osztják meg eredeti kompozíciókkal. Az anyagból ezúttal is lemez készül, amely a BMC Records kiadásában jelenik majd meg.

BMC – Opus Jazz Club
03. 08. 20:00
hirdetés


Jazzdor Strasbourg-Budapest Fesztivál
A strasbourgi székhelyű Jazzdor több mint három és fél évtizede szakmailag és közönségsiker tekintetében is az európai jazzélet legfontosabb eseményei közé tartozik. Berlin után Budapest a második város, amely bekerült a fesztivál kihelyezett koncerthelyszínei közé. 2025. március 26. és 29. között az Opus Jazz Clubban a Jazzdor Fesztivál második budapesti különkiadására kerül sor, ahol a francia szerzői jazz világa találkozik a Budapest Music Centerhez kötődő magyar és külföldi művészek munkásságával. Négy koncerten összesen nyolc együttest hallhatunk majd: érkezik Claudia Solal és Benjamin Moussay pop-jazz duója, Louis Sclavis és India nevű együttese, a magyar folkjazz új generációját képviselő Kovász, a Valentin Ceccaldi mexikói élményeiből táplálkozó Bonbon Flamme kvartettje, Mike Ladd és Mathieu Sourisseau formabontó duója, a Reverse Winchester, Christophe Monniot szaxofonos és a Six Migrant Pieces, a Kamilya Jubran énekesnővel kiegészült Sylvain Cathala Trio és a gnawa zene oly sokak által kedvelt magyarországi nagykövete, a Tariqa.

BMC – Opus Jazz Club
03. 26–29. 20:00


bmc.hu










vissza
vissza a lap tetejére | nyomtatható változat



 
 
Színház | Mozi | Zene | Art | Családi | Könyv | Gasztro
Kapcsolat | Impresszum | Előfizetés | Médiaajánlat
2009-2023 Copyright © Pesti Műsor