Ajánló Beatkorszak szabadegyetem vidéken 2025-02. szám / H. E.
Hat szemeszter és negyven előadás után Budapesten szünetet tart a Beatkorszak szabadegyetem. Ez azonban nem azt jelenti, hogy leállnának a Hangőr Egyesület által szervezett könnyűzenetörténeti előadások, csak éppen ebben az évben a vidéki egyetemi városokat veszik célba az előadók.

Az NKA Hangfoglaló Program Magyar Könnyűzenei Örökség Megőrzését Támogató Alprogramjának köszönhetően indult el 2022 elején a Beatkorszak szabadegyetem a budapesti Kossuth Klubban. A szervezők célja már akkor is az volt, hogy a magyar könnyűzene történetével foglalkozó kutatók inspiráló bemutatkozási lehetőséghez jussanak, miközben a hazai rocktörténet iránt érdeklődők kevésbé közismert vagy feldolgozott témákkal találkozhassanak. A Beatkorszak szabadegyetem előadóit kezdetben a 2015-ben indult Volt egyszer egy beatkorszak blog állandó szerzői adták, majd idővel saját múltjuk megismerésére törekvő szemtanúk, alapvetően más területen mozgó történészek és egy-egy település könnyűzenéjének feltárói is tartottak előadásokat. A harmadik szemesztertől a Lumen kávézóban működő Beatkorszak szabadegyetem kéthetente jelentkező programjában közel negyven előadást hallgathattak meg az érdeklődők.
A Beatkorszak szabadegyetemet szervező Hangőr Egyesület még tavaly döntött úgy, hogy Budapesten 2025-ben szünetelteti a programot, leginkább azért, hogy a fővároson kívülre is eljuthassanak a magyar könnyűzene múltjával foglalkozó előadá- sok. Ez egyben azt is jelenti, hogy ebben az évben a program nem kétheti rendszerességgel, hanem „tömbösítve” egy-egy helyszínen egy vagy két nap alatt több előadást is lebonyolítva folytatódik. Ezzel nemcsak újabb nézőket szeretne toborozni a Hangőr Egyesület a Beatkorszak szabadegyetemnek, de az egyetemi városok megcélzásával fiatal, a témát akár kutatni is hajlandó előadókra, szerzőkre szeretne bukkanni. Az elmúlt hat szemeszter ugyanis azt is megmutatta, hogy nagyon sok város rocktörténete még feldolgozásra vár.
| hirdetés
 |
|
Az utazó Beatkorszak szabadegyetem első állomása március 27-28-án Pécs lesz, ahol a Zenélő Egyetem keretein belül, összesen öt – egyébként nem csak egyetemi hallgatók előtt nyilvános – előadás hangzik majd el. Bálint Csaba rockzenei plakátokról, Magyar Ernő a Szegedi Szabadtéri Játékok és a könnyűzene kapcsolatáról, Csatári Bence az István, a király történetéről, Vass Norbert a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról hátteréről, Bajnai Zsolt pedig a magyar könnyűzene első három évtizedének korszakolási lehetőségeiről beszél majd Pécsen. Körvonalazódik a sorozat második és harmadik állomása is, hiszen úgy tűnik, április-május folyamán Kolozsváron, illetve Debrecenben is lehetőség nyílik Beatkorszak szabadegyetemi előadások rendezésére.
A Hangőr Egyesület bízik benne, hogy az egyes helyszíneken nemcsak rocktörténeti előadások hangozhatnak el, de a szervezet gondozásában megjelent legújabb könyveket is be lehet mutatni, illetve lehetőség nyílik a Magyar popgyarmatok a béketáborban című kiállítás megnyitására is.
|
vissza |
|
| |