Ajánló A színház mint spirituális közösség – Múlt és jövő közt átívelő identitáskeresés 2025-02. szám
„Megvan hát e rideg világnak is költészete!” Madách Imre: Az ember tragédiája
A Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) programja idén is sokszínű és egzotikus programkínálattal várja a színházszerető közönséget április 25. és május 25. között – a fesztivál során a nézők találkozhatnak többek között monumentális mongol történelmi eposszal, szlovák-magyar színházi koprodukcióval, többnyelvű mexikói előadással, albán, bolgár, francia, görög, héber, kínai, lengyel, olasz, román és szerb nyelvű színházi alkotásokkal.
Az idei MITEM immár 12. alkalommal fogadja a világ minden tájáról érkező színházi társulatokat, vendégelőadásokat. A fesztivál 2014-es alapítása óta eltelt időszak alatt a Nemzeti Színház szervezésében zajló találkozó az európai kulturális élet megkerülhetetlen és elismert színházi eseményévé nőtte ki magát, amelynek programjába bekerülni igazi presztízst jelent a legjelentősebb alkotók és társulatok számára is. Az idei fesztiválon visszatérő vendégként találkozhatunk olyan kiemelkedő mesterek alkotásaival, mint Silviu Purcărete, Theodórosz Terzopulosz, Jan Fabre, illetve láthatjuk a tavaly elhunyt legendás litván rendező, Rimas Tuminas egyik utolsó színpadi művét is. Folynak az egyeztetések a Comédie-Française társulatával, mert egy friss, márciusi bemutatójukat hozzák el, Jean Racine-tól a Berenice-t. Megmutatkoznak a fiatalabb generációkat képviselő jelentős alkotók is, akiknek eltérő formanyelve érzékletesen jelzi a kortárs színház útkeresését és reflexióját a világban zajló folyamatokra.

A 12. MITEM programját a Mongol Nemzeti Dráma Színház nyitja meg április 25-én Az Ég Fia című monumentális színpadi eposzával, amely az ősi Hun Birodalom megalakulásának 2220. évfordulójára készült 2011-ben. Az előadás számos szakmai díj elnyerése mellett nemcsak a mongol állami ceremóniákra és a nemzeti viseletkultúrára tett jelentős hatást, hanem hozzájárult a mongol nézők nemzeti öntudatának megerősítéséhez is. „Eljött az idő, hogy a hazáról és szülőföldről szóló művünkkel ismét megszólaljunk.” – nyilatkozta Namnangiin Naranbaatar rendező az előadás felújítása kapcsán.
A Nemzeti Színház minden év márciusában otthont ad a Magyarországi Nemzetiségi Színházak Jelen/Lét fesztiváljának. A 12. MITEM speciális programja lesz a külföldi nemzetiségi színházak szemléje, amelynek célja egy Nemzetközi Nemzetiségi Színházi Szövetség megalakítása. A részt vevő alkotók és társulatok előadásai a saját nemzeti nyelvükön szólalnak meg, bizonyítva azt az örökbecsű szállóigét, mely szerint „nyelvében él a nemzet”. A művészeti programhoz konferenciabeszélgetés is kapcsolódik, ami a kisebbségi nemzetiségi kultúrák perspektíváit járja körül.
| hirdetés
 |
|
A művészet korszakokon és határokon átívelő alkotó erejét bizonyítja egy másik, kiemelkedően fontos színházi együttműködés a Kassai Nemzeti Színház és a budapesti Nemzeti Színház között, amelynek eredményeképpen 2025. január 17-én Kassán kitörő sikerrel mutatták be a Rómeó és Júlia kétnyelvű, szlovák-magyar változatát Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatójának rendezésében. Az előadásban a Montague családot a Nemzeti Színház művészei, a Capuleteket pedig kassai szlovák színészek alakították, és a két társulat egymást inspiráló munkája egyértelműen bizonyította, hogy Shakespeare örök érvényű klasszikusa egy „határtalan szerelmi történet”, és a színházművészet iránti közös szenvedély hidakat képes teremteni a magyar és a szlovák nép között. „Ez a Rómeó és Júlia előadás túlmutat egy színházi bemutatón, és a két színház közös munkájával is kiderült, hogy sokkal több dolog köt össze minket a történelmi múlt ellenére, mint ami szétválaszt” – nyilatkozta Vidnyánszky Attila a bemutatón.
A MITEM záróelőadásaként újra visszatér a Nemzeti színpadára a tel-avivi Gesher Színház, amely az előző MITEM-en nagy sikerrel játszotta a legendás litván színházi alkotó, Rimas Tuminas Anna Karenina-adaptációját. A tavaly tragikusan elhunyt rendező legutolsó munkája, az Edmond Rostand költői drámája nyomán készült héber nyelvű Cyrano (Egy szerelem komédiája) rendkívül összetett drámát tár elénk, amely a szabadság, a szerelem, a halál, a társadalommal való konfliktus és a háború témáit járja körül, arra késztetve bennünket, hogy mélyebben elgondolkodjunk a létünket és emberi mivoltunkat megkérdőjelező jelenségekről, a külső és belső konfliktusainkról, a világunk értékrendjét felborító és újrarendező háborúk hatásairól.
A 12. MITEM előadásainak témáiból és hangvételéből is érezhető, hogy az utóbbi évek egyre súlyosbodó geopolitikai kataklizmái folyamatos kihívás elé állítják a kulturális élet szereplőit és azon belül is a színházi alkotókat – a gyűlölködéssel, a pusztítással és az értékvesztéssel szemben képesek vagyunk-e még a kölcsönös megértés jegyében a párbeszédet, a közös alkotást, a teremtést előtérbe helyezni? Az idei, 2025-ös MITEM programja számos inspiráló, elgondolkodtató, felemelő élményt kínál a nézőknek remek társulatok és kiváló alkotók előadásain keresztül, hogy újra átélhetővé váljon mindannyiunk számára Gerhart Hauptmann gyönyörű gondolata, mely szerint „a színház a nézőkkel együtt – a legősibb és legnagyobb létszámú spirituális közösség a világon”.
|
vissza |
|
| |