Interjú Szép Ernő válogatott szerelmei a Rózsavölgyi Szalonban 2017-12. szám / Jónás Ágnes
Kérem, én még nem játszottam címmel, Szép Ernő válogatott szerelmei alcímmel debütált november 7-én a Rózsavölgyi Szalon színpadán a népszerű író, költő regényeiből, novelláiból, verseiből és színdarabjaiból készült, életrajzi elemekkel átszőtt zenés-prózai előadás, melynek fókuszában a költő szerelmei állnak. A legendás Nyugat folyóirat egykori munkatársának lelkét és az emberiségbe vetett elképesztő hitét bemutató, rendhagyó előadásról, annak kihívásairól, valamint a Szép Ernő-i gondolatok aktualitásáról az egyik főszereplővel és ötletgazdával, Bíró Eszterrel beszélgettünk.
Milyen benyomások keletkeztek benned, amikor először olvastál Szép Ernő-verset?
B. E.: Van egy vaskos Szép Ernő-kötetem, amit bárhol is nyitok ki, mindig hihetetlen magvas gondolatokkal találom magam szemben. Verseinek nyelvezete és a bennük megfogalmazott mondanivaló rendkívül aktuális, izgalmas és friss; emberi kapcsolatokról, az emberek közti közönyről, egyéb társadalmi problémákról, nőkről, férfiakról, családról szólnak. Szép Ernő kétségkívül a magyar irodalom egyik legcsodálatosabb zsenije, talán egy kicsit túl is haladta a korát.
Két éve is „dolgoztál” Szép Ernővel – néhány versét énekelted el a Müpában, melyeket zeneszerző párod, Födő Sándor „Fodo” zenésített meg.
B. E.: Igen, és ezt követően éreztük, hogy ezzel még nincs vége bennünk Szép Ernőnek, valahogy színdarabot kellene ebből csinálni, ugyanis a versek megzenésítésért kiáltottak. Találkoztunk Németh Nikolett dramaturggal, aki hozzánk hasonlóan rajongott Szép Ernő műveiért. Beszéltünk neki az előadásötletünkről, azonnal igent mondott, s hónapokat szentelt annak, hogy végigolvassa a költő verseit, majd az író regényeiből, novelláiból, színdarabjaiból vett részletekből írt egy életrajzi elemekkel átszőtt, nagyon aktuális, tartalmas, izgalmas, üzenettel bíró kerettörténetet, melynek fókuszában a költő szerelmei állnak. Szívügyem ez a produkció, már csak azért is, mert elejétől végéig volt beleszólásom a darab alakulásába.
Ernőt, a színháztól eltanácsolt drámaírót, Trill Zsolt alakítja. Könnyen egymásra hangolódtatok?
B. E.: Seres Tamás rendező eleve Trill Zsoltot képzelte el a főszerepre. Már az első találkozáskor éreztem, hogy jól tudunk majd együttműködni. Hálás vagyok neki, hogy bízott az előadásban. A próbákon mindig belekukkantottam a jeleneteibe – remekül átlényegült, és izgalmas figurát épített fel. Szép Ernőt pont olyannak képzelem, mint amilyen az előadásban Zsolt. | hirdetés
|
|
Az előadásban Szép Ernő vágyott női jelennek meg, mindegyiket te alakítod. Nem mindennapi kihívás lehet estéről estére öt karakter bőrébe bújni.
B. E.: Valóban magasra tettem a lécet. Számos olyan momentum van az előadásban, amikor még benne vagyok ugyan egy adott karakterben, de kiszólok belőle, majd visszahelyezkedem. Nagyon kell ügyelnem arra, hogy a figuráim jól elkülönüljenek egymástól, sokszor nekem kell továbblendítenem a cselekményt is. Számomra az egész előadás óriási kihívás, mert a műfaja rendhagyó. Vannak benne zenék, de nem kifejezetten zenés előadás, és nem is színtisztán prózai. Életrajzi ihletésű a darabunk, mégis fikciós, nem követjük Szép Ernő életét, a hangjait hozzuk elő a szerelmein keresztül. Legalább hat színdarabjából és nyolc verséből merítettünk, a dalok belesimulnak az egészbe. A második világháborúban játszódik a történet, de visszaugrálunk időben.
Némileg ellentmondásos vonás Szép Ernő életében, hogy miközben élt-halt a nőkért, és folyamatosan szerelmes volt, megrögzött agglegény maradt.
B. E.: Valóban nem akart egyetlen nő mellett sem megállapodni. Prostituált, diáklány és vénkisasszony egyaránt szerepel verseiben – az előadásban is olyan figurák tűnnek fel, akikről elképzelhető, hogy a költő életében szerepet játszottak.
Négy éve gyerekeknek szóló projektbe kezdtél – Állati Zenés ABC címmel két nagylemezed és képeskönyved jelent meg. Úgy tudom, azóta is járod vele az országot, ráadásul külföldön is rendre sikert aratsz vele.
B. E.: Nagy vállalás volt ez a projekt, idén – csak az Állati Zenés ABC-vel – ötven koncertem volt. (Az Állati Zenés ABC-vel legközelebb február 3-án, 11 órakor a Marczibányi Téri Művelődési Központban találkozhat a közönség – a szerk.) Szólókoncertjeimmel Londonban, Cipruson, Lisszabonban és Erdélyben is felléptem már, jövőre Prágában turnézom. Játszom az Elfújta a szélben a Budapesti Operettszínházban, de régi vágyam volt egy olyasfajta prózai megmérettetés, mint a mostani Kérem, én még nem játszottam. Izgalmas olyan intim térben színpadra állni, mint amilyen a Rózsavölgyi Szaloné, élvezem, hogy karnyújtásnyira vannak tőlem a nézők, s hogy finomabb gesztusokkal lehet operálni. Igyekszem a tudásom és a szívem legjavát nyújtani, Szép Ernő szerelmes történetein keresztül megismertetni az író-költő lelkét és az emberiségbe vetett elképesztő hitét.
|
vissza |
|
| |