Interjú Művészek a művészekért jótékonysági gála harmadszor 2019-10. szám / Pavlovics Ágota
Az ANKH Alapítvány a Biztonságért első szava nem mozaikszó, jelentése örök élet. Az alapítvány elnöke, dr. Martyin László 8 gyerekes családból származik, gyerekként sokat nélkülözött, ezért már korán megfogalmazódott benne, ha felnő, figyelemmel kíséri az országon belüli és a határon kívüli rászorulók sorsát. Neki 11 gyereke van, mégis fáradhatatlanul dolgozik a nélkülözők megsegítésén. A Nemzetközi Béke Nagykövetével nem csak a november 11-én, a Budapest Kongresszusi Központban harmadik alkalommal megrendezésre kerülő Művészek a művészekért „Remember” díjátadó gáláról beszélgettünk.
Milyen céllal hívták életre a Művészek a művészekért gálát?
M. L.: A rendezvény célja azoknak a művészeknek a megsegítése, támogatása, akik pályájukon maradandót hoztak létre, hozzájárultak a magyar és a nemzetközi kultúra értékeinek megismertetéséhez és megtartásához, ám koruk, betegségük vagy egyéb okok miatt hivatásukat nem tudják gyakorolni. Mi azonban emlékszünk arra, hogy milyen sokat kaptunk tőlük, és adni szeretnénk nekik.
Kik kaphatják meg a díjat?
M. L.: A „Remember” díjat öt – színművészet, komolyzene, könnyűzene, opera, iparművészet – kategóriában adjuk át, éppen úgy, mint a nagy díjátadókon, a jelöltek is jelen vannak a gálán, mindenki ott tudja meg, hogy kik lettek az év díjazottjai. A díjak odaítéléséről a támogatókból alakult bizottság dönt. Az első, 2017-es gálát a MOM Kulturális Központban rendeztük meg, díjazottjai Monori Lili, Vass Éva, Szilágyi István, Paudits Béla és Revák István voltak. Második alkalommal Székesfehérváron a Vörösmarty Színházban volt a gála, ahol Martony Klári, Madarász Katalin, Matus György, Hollai Kálmán és Tóth Eleonóra voltak a díjazottak. Idén a Budapest Kongresszusi Központ ad otthont a rendezvénynek, Budapest után ismét vidéken fogjuk megrendezni a gálát. Támogatóink száma évről évre nő, idén a Nemzeti Kulturális Alap, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatását is élvezzük. Az „i”-re a pontot az teszi, hogy a Magyar Televízió is készít felvételt a gáláról, amit nagyon sokan láthatnak majd.
A jótékonysági gála díjazottjai támogatást és díjat kapnak, mit jelent ez a gyakorlatban?
M. L.: A díj eddig egy üvegplakett volt, most azonban a Hollóházi Porcelángyár felajánlásaként egy gyönyörű hollóházi porcelánváza lesz. A gálán fellépő művészek mindannyian ingyen jönnek el, így az öt művész arányosan elosztva a belépőkból származó összes bevételt kapja meg. Mi nem csak egyszeri támogatást és díjat adunk, a művészeket életük végéig kísérjük, időről időre segítünk nekik, ha szükséges. Így volt ez Paudits Bélával, akinek annak idején felújítottuk a lakását, vagy Szilágyi Istvánnal, akinek a szemműtétjéhez járultunk hozzá. | hirdetés
|
|
Említsünk meg néhányat a gálán fellépő művészek közül.
M. L.: Jonathan Brell karmester, az AutizMuzsika Alapítvány Csillagfény kórusa, Marcellina, Fábián Éva, az Abbasolut (a zenekar tagjai elnyerték az ABBAWORLD-től a legjobb tribute zenekar címet). A Sir György Solti Kamarazenekar, amely a Liszt Ferenc Zeneakadémián diplomát szerzett, ifjú muzsikusokból álló vonós együttes, és akik a legendás magyar dirigens, Solti György emlékét ápolják. Itt szeretném elmondani, hogy a díjakat is ismert és elismert művészek adják át, műsorvezetőink pedig R. Kárpáti Péter és Sütő Enikő lesznek.
Mi mindennel foglalkozik még az Alapítvány?
M. L.: Tevékenységünk szerteágazó. Célunk a gyerekek testi-lelki-szellemi fejlődésének javítása, a hátrányos helyzetű tanulók mentális és fizikai képességeinek fejlesztése. Minden évben elmegyünk Beregszászra, hogy a kárpátaljai magyar gyerekek számára cipősdoboz akciót szervezzünk. A beregszászi cipősdoboz akció mára árva gyerekek táboroztatásával bővült. Hetente egyszer elmegyek Dunaszerdahelyre, ahol gyógyítok. Kéthetente járok Bécsbe, ahol magyar, szlovák hajléktalanokat gyógyítok, segítek. Amikor a veronai buszbaleset történt, már másnap a helyszínen voltunk. Másfél hónapja adtuk át Gödöllőn az autista házat, amit bővíteni fogunk, szeretnénk 200 anyaotthont létrehozni, segíteni akarunk a bántalmazottakon.
Milyen céllal szervezték meg 2016-ban a kéthetes Budapest Szahara Szolidaritási Rallyt?
M. L.: A jótékonysági rallyt azért szerveztem, hogy orvosi eszközöket és gyógyszereket vigyünk a Magyarországon végzett algír diákok civil szervezetével 4 elhagyatott algír település gyerekei számára. A rally legfontosabb célja az volt, hogy a résztvevők kinyilvánítsák szolidaritásukat a szaharai nép iránt, fontos, hogy mindezt magánemberként, civil polgárként tettük. Szeretnénk Nyugat-Szaharában egy kórházat felépíteni, nem európai szintűt, de hasznosat. Ottjártamkor megmutatta egy orvos kolléga, mennyi gyógyszerük van, ám nem sok hasznát veszik, mert olyan gyógyszerek, amilyen betegségek náluk nincsenek, náluk öt betegség van, amikhez viszont nincs gyógyszerük. Az a tapasztalatom, hogy sok a támogató, szívesen is támogatnak nemes célokat, de meg kell tudni fogalmazni, mire van szükség, és persze következetesen kell tenni a dolgunkat. Mi azt tesszük.
|
vissza |
|
| |